nahoru

Nová doba ve staré čtvrti

Dan Hrubý 7. února 2002 • 16:23

Od počátku devadesátých let prožívá Malá Strana komerční nápor, hrozící vyvrátit zdejší život a přeměnit čtvrť v turistickou rezervaci, v níž je uchováno posledních pár desítek obyvatel pro potěchu zahraničních návštěvníků a jejich fotoaparátů - stejně jako jsou zbylí sloni v rezervaci Ngorongoro. Domy získaly nové majitele, nejednou zahraniční, sněmovna se nesoucitně jako metastáza roztáhla kolem Malostranského náměstí a z tradičních míst vyhnaly Malostranské ceny piva.
Jenomže staré tradice a místa nahradily rychle nové a leckdy se zdá, jako by tu byly odjakživa. To je dar, genius loci Malé Strany.
Tak na třetí lednovou neděli svolalo Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan druhý ročník Malostranského masopustního veselí. Po obědě se jeho účastníci sešli na Loretánském náměstí, u první zastávky své veselé cesty - hostince U černého vola. Ten vstoupil do literatury v půvabných Malostranských humoreskách Karla Pecky a dnes - ano, i to je v této době možné - připadnou veškeré zisky z této hospody sousední slepecké škole. Masopustní masky Dana a Martina Svobodových se vydaly Nerudovkou dolů - kolem Národní kavárny, hospody U sedmi švábů na Jánském vršku až do Thunovské ulice ke korunovačním klenotům (a bezmála derby konkurentům) mezi malostranskými hospodami - hostinci U krále brabantského a hostinci U hrocha, mezi nimiž se příznačně jako nasupený hroch mračí busta Winstona Churchilla.
A pak už se - nejprve s dětmi a poté i bez nich - slavilo do noci na dalším místě, které snad zázrakem přežilo dvanáct let kapitalismu bez nejmenší změny - v Malostranské besedě. Dokonce i muzikanti jako by se tu neměnili a vystupovali odkudsi z hlubin hanspaulského dávnověku.
Na trase průvodu v tu chvíli zůstávalo pár unavených sousedů, které za sebou rozmarný rej masek zapomněl. A jeden z nejvlastnějších občanů této pražské čtvrti, dramatik Josef Topol, vzpomínal, jak se tu kdysi pokoušeli založit sdružení malostranských občanů: "Sešli jsme se 17. listopadu 1989 na Strahově. Jenže pak někdo přišel, že se dole v Praze dějí věci, a my běželi na Národní třídu." Staré Malé Straně začala nová doba.

Dan Hrubý


Kurzy měn
25,290
20,500
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře