nahoru

Nadávky a alkohol ovládly polský Sejm

LUBOŠ PALATA 7. února 2002 • 16:16

Sprosté urážky, opilého poslance, bitku o mikrofon, výkřiky do megafonu, to vše zažil polský Sejm. Důvodem byl malý podsaditý muž s výrazem hospodského rváče, sedmačtyřicetiletý Andrzej Lepper.

Bývalý boxer, později zemědělský dělník, vůdce okupačních blokád radikálních rolníků a hrdina krvavých bitek s policisty to dokázal loni na podzim dotáhnout až na vicemaršálka Sejmu. V zářijových volbách Lepperova Sebeobrana získala více než deset procent hlasů a stala se třetí nejsilnější polskou parlamentní stranou. Stačil jí k tomu program, v němž se Sebeobrana postavila proti vstupu do Evropské unie, hovořila o rozkrádání země elitami, žádala "milionářskou" daň a zavedení trestu smrti.
Za to, že se stal Lepper vicemaršálkem Sejmu, tedy v českém ekvivalentu místopředsedou parlamentu, vděčil postkomunistickému Svazu demokratické levice. Bývalí polští komunisté drtivě vyhráli volby a jen o vlásek jim unikla absolutní většina. Při svízelném hledání vládního partnera, trvajícím několik týdnů, byl Lepper první, kdo jim nabídl pomocnou ruku. Svaz ji sice nepřijal, sestavil vládu s lidovci, přece jen umírněnější stranou, ale Lepper dostal vicemaršálkovskou odměnu.

OPILÉ ODVOLÁVÁNÍ

Když Lepper z parlamentní tribuny nazval ministra zahraničí Wlodzimierze Cimoszewicze "fekálií" a jeho a několik dalších ministrů vlády obvinil z rozsáhlé korupce, aniž to byl schopen jakkoli doložit, poslanci se přestali smát jeho způsobům. Lepper musel z čela Sejmu odejít a krátce poté požádala státní prokuratura o zbavení Leppera poslanecké imunity. Šéf Sebeobrany tak může skončit ve vězení, neboť už v srpnu minulého roku byl za podobné pomluvy prezidenta Aleksandra Kwaśniewského a za vyhýbání se soudnímu jednání nepodmínečně odsouzen na patnáct měsíců. A několik dalších procesů proti Lepperovi ještě neskončilo.
Lepper, za jehož vydání se vyslovila drtivá většina poslanců, se jim odvděčil buřičskou tirádou. Na závěr dvoudenní okupace sálu Sejmu, připomínající v některých momentech státní převrat, si připravil dvouhodinový projev, v němž drsnými slovy obvinil současnou i minulou vládu ze zločinů proti národu. "To, co se děje v Polsku, to je jenom zlodějna," zněla jedna z mírnějších vět, které Lepper říkal v přímém přenosu do televizních kamer, ale před prázdným sálem.
Tragikomickým zpestřením Lepperova odvolání byla opilost předkladatele návrhu - levicový poslanec Witold Firak nebyl schopen před Sejmem vůbec vystoupit. O den později, znovu, i když přece jen méně, pod vlivem alkoholu návrh na odvolání Leppera pronesl a poslanci šéfa Sebeobrany velkou většinou vydali spravedlnosti.

TRAGIKOMEDIE

Šlo by o komickou historku, kdyby nehrozilo, že Seberobrana a jí podobné politické síly, které už dnes mají téměř pětinu hlasů v parlamentu, nebudou v Polsku dále sílit. Tato největší středoevropská země se potýká s největšími hospodářskými potížemi od roku 1990, nezaměstnanost se blíží dvaceti procentům a vstup do Evropské unie není pro Polsko, nejpomalejšího z desítky vážných kandidátů, zdaleka tak jistý, jak se ještě před rokem dvěma zdálo.
Lepper proto klidně půjde do vězení a bude čekat na svoji chvíli. Pokud by se lidé, jako je Lepper, dostali k faktické moci, byl by to nejen konec snů Varšavy o Evropské unii. Bylo by to mnohem horší, než kdyby volby ve svých zemích vyhráli Haider s Mečiarem dohromady.

AUTOR JE STŘEDOEVROPSKÝM ZPRAVODAJEM HN

LUBOŠ PALATA


Kurzy měn
25,310
20,600
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře