nahoru

Kniha

7. února 2002 • 15:08

MIROSLAV PLAČEK: ILUSTROVANÁ ENCYKLOPEDIE MORAVSKÝCH HRADŮ, HRÁDKŮ A TVRZÍ

Libri, 768 stran, 850 Kč

Nakladatelství Libri na to jde obchodně dobře: v průběhu devadesátých let vydalo několik encyklopedií českých i moravských hradů a zámků v paperbackovém formátu A5. Ukázalo se, že knihy jdou dobře na odbyt, a tak po druhých vydáních autoři své texty rozšířili a doplnili - a hlavně obohatili o další ilustrace, fotografie a plánky. Čímž vznikly "ilustrované encyklopedie". Je to případ i této knihy, jejíž malou verzi vydalo Libri v roce 1996 a ve druhém vydání o tři roky později. Autor ovšem z původní verze vyřadil zámky (bude se jim věnovat jiná publikace), a naopak zařadil sem více menších hrádků a tvrzí.

AHA

JIŘÍ HROMÁDKO: VELKÁ KNIHA OBJEVOVÁNÍ ZEMĚ

Regia, 487 stran

Zkušený rozhlasový redaktor a autor cestopisných pořadů pro mládež líčí čtivou formou příběhy nejznámějších i méně známých cestovatelů a dobyvatelů za dobu, co svět světem stojí (proto tak značný rozsah). Dálkami a dobrodružstvími nejenže voní samotný text, ale i jeho zdařilý obrazový doprovod - rytiny, přetištěné ilustrace, mapy a přehledná schémata putování těch největších cestovatelů. Zmínku zaslouží časté citace z cestovatelských deníků, jež jsou výtečným kořením již tak poutavé četby. Dostane-li knihu dospívající kluk či dívka, hrozí tu "syndrom elektrického vláčku", s nímž si nejdříve musí náruživě pohrát tatínek.

KOV

PŘEMYSL RUT: PÍSNIČKY (ESEJE SE ZPĚVY)

Nakladatelství Petrov, 382 stran

Přemysl Rut (1954) se zabývá písničkami už skoro třicet let; v Petrovu mu v roce 1995 vyšla knížka Ptáček (n)eseje zpívá vesele, která se písničkové kultuře věnovala z větší části. Nynější knížka, k níž jsou přiložena i dvě cédéčka, vychází z rozhlasového pořadu stanice Vltava Kapitoly lidové filosofie z let 2000-01. Písnička, a především její text jsou tu nazírány ze všech možných stran. Překvapující je, že Rut vychází při hodnocení a rozboru textů ze základních funkcí písně, neklade na ni přehnané nároky. I proto dospívá například k názoru, že protestsongy jsou - zjednodušeně řečeno - obrácenou verzí budovatelských písní. Také mnozí zasloužilí autoři tu jsou náhle vidění v kritičtějším světle, naopak vyzdvihována je jednoduchost popěvků třeba i sto a více let starých. Tyhle nepříliš dlouhé "esejky" se dobře čtou, jsou díky častým citacím textů písniček i zábavné.

AHA

JIŘÍ FIDLER: PEARL HARBOR 1941

Jota, 192 stran

Ať už se názory na uměleckou úroveň válečných velkofilmů jakkoli různí, nelze jim upřít, že jejich zásluhou dochází k prudkému zvýšení zájmu o dané události a období. V souvislosti s americkým trhákem Pearl Harbor se u nás vyrojilo hned několik titulů. Známý vojenský historik Jiří Fidler svou nejnovější knihu pojal jako malý encyklopedický slovník, v němž zvídavci naleznou abecední seznam hlavních aktérů tichomořského dramatu, lodí, letounů, operačních svazů i jednotek. Knihu doprovází kalendárium a fotografie přibližující dobu, kdy USA vstoupily do druhé světové války

ŠAJKurzy měn
25,290
20,510
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře