nahoru

Co vám kazí náladu?

7. února 2002 • 07:41

NEVER MORE

Jaromír Slomek, Lidové noviny:

V nové knížce říkanek Přísně tajné (nakl. Hart) jako by se šedesátiletý Jan Vodňanský stále nemohl rozloučit s pubertou. Nad rýmováním "Třese se ti penis/Nemůžeš hrát tenis" či "Děkuji Vám za ochotu/Povozím Vás na kokotu" si čtenář maně vzpomene na starší textařovy verše o chvílích, "kdy i klaun je svým způsobem daun".

Viktor Šlajchrt, Respekt:

Cenu Františka Langra za texty spjaté s Prahou udílí nadační fond založený roku 1994 dvaadevadesátiletou vdovou po spisovateli. Projekt je to nepochybně úctyhodný,v letošním vyhlášení soutěže mne nicméně zarazilo tvrzení, že se v Praze narodilo, žilo a zemřelo pouhých šest významných spisovatelů - vedle Langra ještě Neruda, Arbes, Karásek ze Lvovic, Bass a Seifert. Nikdo jiný.Pro smysl zadání je tento výčet zcela zbytečný,prozrazuje však neblahou českou vášeň pro kádrování a selekci. Zaštítěn jménem jednoho z nejtolerantnějších českých umělců opovrhl nepodepsaný autor soutěžního zadání tak bezvýznamnými jmény, jako Josef Svátek, Géza Včelička, Pavel Eisner, Vladimír Neff či Ladislav Fuks, nemluvě o desítkách dalších. To se z české kotliny mají do nekonečna odsouvat jedinečné tvůrčí osobnosti, aby nepřekážely v budování kultu těch vyvolených?

Josef Mlejnek, MF Dnes:

U reprezentativní publikace Havlíčkův Brod a okolí ve fotografii Štěpána Bartoše (vydala brodská Literární čajovna) mi hodně vadí fádní literárně místopisné texty,ale co mne skutečně nazdvihlo, je chalupářsky poetické blábolení Přemysla Ruta na úvod: "Udýchaný vlak se snaží jet rovně/... /říčka s ním běží jako rozjívený pes," atd. Vysočina není můj rodný kraj, ale za těch právě čtyřicet let, co zde žiji, mi skutečně přirostl k srdci a beru si podobná cucání z prstu od inkoustu jako osobní urážku. Panu předmluvkovi: never more!

Never more tentokrát musíme rozdělit rovným dílem mezi předmluvku a veršotepce.Kurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře