nahoru

Video

JAN JAROŠ 17. ledna 2002 • 16:29

ZABÍT, NEBO ZEMŘÍT!

USA 2000, režie Daniel Minahan, hraje Brooke Smithová, Glenn Fitzgerald, Merritt Wewerová

Nejrůznější "reality show", kdy kamera neustále sleduje vybraný vzorek lidí, získávají na televizních obrazovkách stále větší popularitu, takže je lákavé domýšlet, k jaké podobě mohou dospět. Tou konečnou fází je zřejmě fyzická likvidace soupeřů. Na tom je postavena zápletka i tohoto snímku, který zdařile předstírá, že sledujeme bezprostředně přenášené televizní vysílání. Přejímá příznačné výrazové prostředky těchto pořadů, počínaje velkohubými komentáři, opakováním týchž upoutávek, předpřipravenými rozmluvami s jednotlivými aktéry a konče přerušováním toku vyprávění v nejnapínavějším okamžiku "přepnutím" na jiný sledovaný předmět. Film domýšlí praktiky komerčních televizí, jejichž jediným kritériem se stává co největší sledovanost.

DO CIZÍ NÁRUČE

USA 2000; režie Mark Jonathan Harris

Americký dokument zachycuje události spojené s protižidovskými represemi rozpoutanými v předvečer druhé světové války jak v Německu, tak na územích, jež nacisté ovládli: v Rakousku a Československu. Tehdy se podařilo přepravit několik tisíc ohrožených dětí zejména do Anglie, jediného státu, jenž poskytl pomocnou ruku v podobě nesčetných rodin, které nabídly pěstounskou péči. Například Spojené státy obdobnou žádost zamítly s tím (mimo jiné), že se příčí zákonům božím, aby děti někam jezdily bez rodičů. Film nezastírá potíže, na jaké děti narážely. Obtížně se sžívaly s citovým chladem, jemuž byly v mnohých anglických rodinách vystaveny, dokonce některé z nich zneužili jako levnou pracovní sílu. A docházelo k takovým absurditám, že po vypuknutí války ty starší internovali jako příslušníky nepřátelského národa ...

BÍLÁ VDOVA

GB 2000; režie Nigel Cole; hraje Brenda Blethynová, Craig Ferguson, Tchéky Karyo

Ctihodná venkovská dáma náhle ovdoví a s překvapením se dovídá, že muž jí zanechal samé dluhy. Nakonec se odhodlává pokoutně pěstovat konopí, aby aspoň z něčeho měla nějaké příjmy. Film otevřeně čerpá z právě módních úvah o legalizaci měkkých drog: i opojení se stává neškodným zážitkem, které provází hodně smíchu a veselých trapasů, kdy si i ctihodní občané vychutnávají účinky kouřené či třeba jako čaj připravované marihuany. Režisér uplatňuje poetiku romantické komedie zasazené do přístavní osady, ale poznenáhlu vyprávění obohacuje smyslem pro nadsázku, pro bizarní nápady, hodné všeobecného "zkouření".

JAN JAROŠ


Kurzy měn
25,310
20,600
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře