nahoru

Pátá kolona

IVAN STRAKA 15. února 2001 • 00:00

Vskutku povedenou taškařici nám připravil nový autorský zákon. Znělo to původně tak jednoduše: z prodaných nosičů a rozmnožovacích přístrojů se jistá částka vybere a převede autorům jako jakési odškodné za to, že část lidí jejich díla používá a neplatí. To by se ovšem zákona nesměl chopit úřední šiml. Výsledkem je mimo jiné, že z každého kopírovaného papíru černobílého se odvádí 10 haléřů, z barevného 20. A to bez ohledu na to, jestli kopírujete knížku, maturitní vysvědčení, nebo kresbu tchyně, jak spí s otevřenými ústy (povšimněte si, že černobílá kopie je méně uměleckým dílem než barevná).

Tyto poplatky musí odvádět ti, kdo provozují kopírování jako službu. Nejen copycentra, ale i knihovny, notářské kanceláře aj. Vybrané penízky poputují do pověřených organizací, jako OSA či DILIA, které je spravedlivě přerozdělí podle jakéhosi klíče a odevzdají autorům. Ouha! Ne všem autorům, jen těm, které zastupují. Takže peníze za kopírování naprosto neautorských podkladů dostanou lidé, kteří s nimi nemají nic společného. Přerozdělovací klíč je k zulíbání. Takový autor soudobé symfonie, kterou mu orchestr zahraje s vypětím všech sil jedinkrát za život a pak až po smrti, dostane víc právě proto, že jeho dílo se hraje málo. A autor knihy, která se v knihovnách hodně půjčuje, dostane také hodně. A víte proč? Protože hodně půjčovaná kniha může být hodně kopírovaná.

Jak osvícené úřednické hlavy máme v našem státě. Obrat nevinné a platit nezúčastněným — to je náprava, o které se nesnilo ani Jánošíkovi. Myslíte, že tento zákon má nějakého ducha?

Mám kulišácký návrh pro copycentra. Podle zákona musí poplatky platit poskytovatel rozmnožovacích služeb, kterým je i ten, kdo za úplatu zpřístupní kopírovací přístroj. Takže v copycentru bude stát několik kopírek, jen tak, jakoby nic. U každé bude viditelný nápis "Po-užívání kopírky zdarma" a "Přístroj neobsahuje toner". Někde stranou bude pultík s nápisem "Půjčovna toneru". Nic víc. Dál si to každý domyslí ...

IVAN STRAKA


Kurzy měn
25,290
20,520
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře