nahoru

Křestní jméno Česko

15. února 2001 • 00:00

"Myslíte si, že se po osmi letech termín Česko vžil?" Tak přesně s touto otázkou jsme se před časem v článku Křestní jméno Česko (Reflex 44/2000) obrátili na čtenáře. Jaký byl jejich názor?

A SEM TEHDY VYSTOUPIL PRAOTEC ČESK ...      - Kresba MAREK DOUŠANevžil a nikdy nevžije. Čechy krásné, Čechy mé ... Nikdy ne Česko, je to useknuté, to si naše země nezaslouží. Proč se stále po někom opičíme? Ani nevíme, proč název Česko vůbec vznikl. To byl někdo pohodlný říkat Česká republika?

Květa Křenková


Tisíc let je naše země nazývána Čechy, Království české. Absolutně nepřijatelné je pro mě Česko, je to plivnutí do obličeje, švihnutí bičem, potupný název Hitlerův. Jungmannovo Česko se asi neujalo, nikdy jsem na ně nenarazila, ani v lidových písních a básních. Byla jsem u všeho, co se v naší zemi dělo. Přečetla jsem za těch 83 let mnoho knih a nikde ani ve škole se Česko neobjevilo. Mám za to, že regiony jsou důstojně zastoupeny v názvu Česká republika. Zajímalo by mě, kdo název Česko schválil a dovolil médiím denně nás tím slovem atakovat, i když dobře vědí, že se většině občanů nelíbí. Prý si musíme zvyknout! Nic nemusíme, slovo Česko je torzo, které je možné vysvětlit jen jako spojení dvou slov. Jinak nemá smysl. Nevžilo se a je cizí našemu srdci i duši.

Jiřina Kvapilová, Praha


Dovolte poznámku k článku Manifest: Křestní jméno Česko. Nesouhlasím s větou, že "jedinou rozumnou výhradou je nezvyk". Jako mnoho jiných slov má tento název státu kromě faktického a určujícího obsahu i jistý náboj emotivní a asociační, v tomto případě spíše negativní. A to není možné odůvodnit pouze nezvykem. Že je čím dál častěji používán v médiích, se dá vysvětlit spíše potřebou zkratky, případně leností. Myslím, že by spíš vyhovovala Čechie, zrovna jako je Británie země Britů. Vím, že můj názor na nynějším stavu nic nezmění, že Čechie může někomu připadat archaická, ale pak nemá smysl plakat nad neúctou k tradicím. Přitom dost často dostávám dopisy ze zahraničí adresované ne do Czech Republic, ale Tschechien nebo Czechia.

M. Kozelský, Opava


Čechy - trocha kýče nikdy neuškodí    - Foto PETR JEDINÁKPodle mne se tento termín nevžil ani po osmi letech. Pouze všechny druhy médií s ním hýří, jako by to měly nařízené. Lid se ovšem drží. Ostatně znáte krásnější slovo než Čechy? Než Moravu? Jen si je zkuste vyslovit nahlas (už jsem četla nesmysl Česko a Morava!!). Stejně krásný je přece název Česká republika. Byla bych ráda, kdyby se oficiálně užíval jedině název Česká republika. Podle místa potom v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - pro přesnost a proti lítosti.

Hana Dvořáková, Pardubice


Osobně podvědomě vnímám ty, kteří toto slovo užívají, ať již v médiích, či soukromě, jako lidi bez vkusu. Při jeho zaslechnutí ve mně přímo zatrne, jako při hlasitě pronesené (nebo napsané) nehoráznosti nebo vulgaritě. Připadá mi přirozené, že žiju v České republice.

A. Lechnýřová, Praha


Má odpověď je - NE. A proč? Protože to zní blbě. Nomen omen.

Václav Roháč, ŠumperkKurzy měn
25,300
20,480
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře