nahoru

Pátá kolona

Miloš Čermák 8. února 2001 • 00:00

Možná jste si všimli, že v poslední době všichni používají sousloví: "Dovedu si představit." Začali s tím politici, ale my ostatní se to od nich velmi rychle učíme. A teď najednou neznáme míru. Jako by to byla nějaká nákaza. Poslouchám každý den vpodvečer v autě Radiofórum - a jen za předminulý týden jsem tam tenhle obrat napočítal padesátkrát. Mistři jsou v tom moderátoři Jan Pokorný a Petr Nováček: ti jsou se svými hosty v představách prakticky permanentně. Nováček mluvil minulý týden v poledním Radiožurnálu o volbách čtyřkoaličního lídra - a během několikaminutového rozhovoru řekl "dovedu si představit" minimálně pětkrát. To už mi přijde trochu moc.

Nejsem filolog, ale dopátrat se původu této fráze asi nebude tak těžké. Politici ji začali používat jako takovou berličku, když se chystali říct blábol, a měli pocit, že je to lepší, než když budou mlčet. A taky je to mile nezavazující. Když politik řekne: "Dovedu si představit, že snížíme daně," a daně pak naopak zvýší, tak mu nikdo nemůže nic vyčítat. Snad jedině špatnou představivost. Pro novináře je "dovedu si představit" zase způsob, jak pokládat citlivé či nepříjemné otázky. "Dovedete si představit, že půjdete s hotentoty do koalice?" Dlouhé mlčení, napětí ve studiu se dá přímo krájet. "Ano, to si za určitých okolností a v konkrétně vyprofilované situaci dovedu představit," říká politik. Informační hodnota takového dialogu je nulová, ale nikdo nemůže říct, že je to špatné interview.

Nemám to podloženo žádným výzkumem (zahraniční čtenáři, pomozte!), ale mám pocit, že je to česká specialita. Často poslouchám v autě BBC, ale nic podobného tam v rozhovorech s politiky neslyším. A přímo se děsím chvíle, až se tento obrat stane součástí hovorové řeči. "Dovedu si představit, že si dám ještě pivo," volá v hospodě host na vrchního a dívka na rande špitne příteli: "Dovedu si představit, že půjdeme k tobě domů." Tak dlouho budeme trénovat svou představivost, až se staneme národem s bezkonkurenčně největší fantazií. Tedy pokud nám z toho dřív nepřeskočí. Dovedu si to vcelku dobře představit.Kurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře