nahoru

POROD NA BODY

MAREK HUDEMA 26. května 2008 • 11:00

Plakátek, jenž propagoval minulou neděli Světový týden respektu k porodu, mě přivedl k zajímavé statistice. I když lékaři podporují „přirozený“ porod, počet porodů provedených císařským řezem v České republice neustále stoupá.

Dnes už tak přijde na svět téměř každé páté dítě, přitom v roce 1994 to bylo „jen“ každé desáté. Důvodů je několik: Zřejmě roste počet některých porodních komplikací. Stále více lidí také musí jít na umělé oplodnění, výsledkem je více dvojčat či trojčat a to opět zvyšuje počet porodů císařským řezem. Některé ženy pak císařský řez žádají, aby se vyhnuly možným zdravotním problémům či z prostého strachu z bolesti při porodu.
To však nemusí být jediné vysvětlení.
Porod vagínou může, ale nemusí trvat zhruba stejně dlouho jako porod císařským řezem. Císařský řez ovšem vyžaduje chirurga a narkózu, a tak lékaři dostávají od pojišťoven v tomto případě více „bodů“, tedy peněz, než za spontánní porod. V tisku se už objevily zprávy, že právě tohle může být jeden ze skrytých důvodů nárůstu počtu dětí narozených císařským řezem v posledních letech. Většina lékařů to asi popře a seriózní česká studie na toto téma zatím neexistuje. Možná by ale mohla posloužit analogie se Spojenými státy.
Ekonomové ze školy Massachusetts Institute of Technology si všimli, že u lidí, kteří měli zdravotní péči placenu ze státního programu Medicaid, bylo provedeno více porodů císařským řezem než u klientů soukromých pojišťoven. Zkoumali, jaké okolnosti to způsobují - jestli třeba klienti Medicaid nemají víc zdravotních problémů či jestli nemá rozhodující vliv obava, že by v případě komplikací mohl porodníka pacient žalovat pro zanedbání lékařské péče. Přitom zjistili, že jedním z nejdůležitějších důvodů pro provedení císařského řezu bylo, že stát platil zdravotníkům za tento výkon mnohem více než za spontánní porod. Další studie pak ukázaly, že vzhledem ke zmenšujícímu se počtu porodů u části populace si někteří porodníci jednoduše snaží udržet stále stejný příjem častějším používáním lépe placeného císařského řezu.

PROČ A JAK MARKA HUDEMY

MAREK HUDEMA


Kurzy měn
25,250
20,460
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře