nahoru

ELENCE, BELMONDO

Pavel Kovář 23. dubna 2008 • 11:00

Jela kvůli tomu vloni z Liberce na festival do Cannes, tam stála v davech za zábradlím u červeného koberce, trpělivě čekala, pak ho oslovila a měla štěstí. Na fotku jí napsal: To Elenka Belmondo. Pro zdravotní sestru Elenku Kašparovou, sběratelku autogramů, nepochybně jeden z nejcennější úlovků. Podpisů slavných lidí má za patnáct let asi sedm tisíc, první kus jí vyhotovila Jiřina Bohdalová. "Přináší mi to velké uspokojení, je to vášeň!" vysvětluje pohnutky.


Podobně své hobby definuje většina lidí, s nimiž jsem mluvil na burze organizované Klubem sběratelů autogramů. "Máme téměř dvě stě padesát členů, loni jsme oslavili dvacetileté trvání, vydáváme klubový časopis Autogram," prozrazuje Stanislav Hampl z Prahy, člen vedení klubu. "Pro mne bývá nejcennější přímé setkání s dotyčným člověkem," dodává.

Otakar Čurda z Říčan má legitimaci klubu číslo pět. Ukazuje například autogramy světových celebrit - Paris Hiltonové či Angeliny Jolie - a vypráví, jak je získává: "Jeden internetový obchod v USA má každý týden na svých stránkách nových osm set položek. Tady máte jistotu, že nejde o padělky." Na kolik fotka s podpisem přijde? ptám se nad stránkou dědičky hotelového impéria. "Paris je za třicet dolarů!"

Milan Suchý přijel s manželkou a dcerou z Olomouce, výlet do hlavního města spojili s touhle burzou. "Před mnoha lety jsem byl jako školák s rodiči v Praze, potkali jsme na ulici zpěváka Korna, osmělil jsem se a požádal ho o podpis. To byl začátek." Dnes jde na to jinak. Shání adresy slavných a píše jim. Z těch nejslavnějších mu odepsal například Georges Simenon či Luciano Pavarotti.

Jaroslav Míchal z Hradce Králové zdědil sbírku po otci, který ji založil ve 30. letech minulého století; nejvzácnějším exponátem je podpis Františka Palackého. Největší sběratelskou radost mu však udělal americký dobrodruh Steve Fossett, který loni tragicky zahynul. "V českých novinách jsem se dočetl, že přistane po jednom ze svých rekordů v Kansasu, a tak jsem mu tam napsal, jen tak na místní letiště. Do dopisu jsem vložil obálku s mou adresou, ale neofrankovanou. Dopis mu doručili a on odepsal!" září při vzpomínce staré necelé tři roky.

Lovci autogramů si na svá setkání zvou zajímavé lidi, kteří se zde před ukázněnou frontou podepisují. Pak si autogramy mezi sebou vyměňují, kupují je a píší si o ně. To však není všechno. Důležité je uschování autogramů, zpravidla na čtvrtkách papíru s narýsovaným rámečkem a vlastnoručně dopsaným encyklopedickým heslem. Takže nejde jen o nějaký chlubný dotyk lidí bezejmenných se světem slavných, ale i o zábavu podporující znalosti a tvořivost.Kurzy měn
25,250
20,460
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře