nahoru

Jen ať unikají!

Andrej Halada 14. listopadu 2007 • 10:00

Novináři to mají lehké. Když někdo obviní doktory, že berou úplatky, kdo jejich protesty zveřejní? Když se ale exministr Čunek v záchvatu ponížené hrdosti zmínil, že za jeho odchodem je možné hledat statisíce, za které si kdosi kupuje informace, hned se novináři začali bránit. Kupříkladu Daniela Drtinová si promptně pozvala do Událostí, komentářů Marka Wollnera, aby se ho ptala na to, jak to vlastně s možnými "poplatky" za informace bylo a je. Dala mu široký prostor pro vysvětlování, dokonce mu v rozhovoru ani neskákala do řeči. Familiérnost dialogu pak korunovala i tím, že se v jednom momentě přiznala, že vlastně zapomněla, na co se chtěla zeptat. Dva kolegové si prostě jen tak povídali ...


Ale nechci kritizovat ČT za její investigativní činnost. Naopak: reportéři ČT odvedli výbornou práci a to, že se Wollner objevil v Událostech, komentářích, logicky vyplývalo z věci - napadena byla celá Česká televize. Čunkovo obvinění je nebezpečné a bylo potřeba opět zdůraznit, že smyslem práce seriózních novinářů není kohokoli skandalizovat, ale jejich cílem je mimo jiné bdít nad etickým chováním veřejných zástupců a obecnou spravedlností. Ačkoli bývají média obviňována ze šíření blbých nálad a zasahování do soukromí, kdyby nebylo novinářského pátrání v kauzách Srba, Gross i Čunek, stále by českou politiku řídili lidé úplatní, s podvodnickými sklony. A přesná byla i Wollnerova poznámka o tom, že i v nejslavnější novinářském investigativním případu všech dob, americké aféře Watergate, nešlo o nic jiného než o únik informací.

Vyvodit se z toho dá jediné: ať informace unikají ještě víc!

Před časem jsem tu psal o unikátním dokumentu zachycujícím řízené potopení staré letadlové lodi Oriskany, který vysílal kanál Discovery Channel. Podobné jedinečnosti jsou denním chlebem i kanálu National Geographic Channel. Ve své sérii Megakonstrukce uvedla film o stavbě pohádkového hotelu Burdž al-Arab, který stojí na umělém ostrově na pobřeží v Dubaji. Sedmihvězdičkový hotel ve tvaru plachty byl otevřen k novému miléniu a je architektonickým symbolem Dubaje. Snímek podrobně popsal nesmírně složitý proces stavby, kde jedním z hlavních problémů byla vysoká místní teplota - ve dne přes 40 stupňů, v noci méně. V dokumentu, jenž de facto oslavoval technický um inženýrů a konstruktérů, ovšem zazněla jakoby mimoděk jedna zajímavá informace: plně klimatizovaný hotel, kde se světla automaticky tlumí, závěsy samy od sebe stahují či roztahují, je energeticky obrovsky náročný. Celý ten luxus spotřebovává tolik elektřiny, že by mohla zásobit šestitisícové město. V podstatě vysoce neekologická stavba, obrovské plýtvání energií. Ale koho to ve spalujícím žáru slunce pod Perským zálivem, kde nafta teče proudem, asi zajímá?

Andrej Halada


Kurzy měn
25,310
20,600
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře