nahoru

Bémova otočka

Petr Volf 24. října 2007 • 11:00

Události roztáčející se kolem nové budovy Národní knihovny od okamžiku, kdy byly oznámeny výsledky mezinárodní soutěže, mimo jiné dokazují, že když se začnou politici míchat do odborných problémů, otevírá se prostor populistickým krokům, nekompetentnosti a hlouposti.

Jako první do něho vstoupil prezident Václav Klaus svou v květnu proklamovanou ochotou "přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla". Později svoje slova zlehčil tím, že snad mělo jít o žert, vzápětí však označil knihovnu za "nepokornou, svévolnou, až arogantní". Podobnými slovy častoval také jejího architekta Jana Kaplického. Byl to právě Václav Klaus, který zpochybnil místo pro novou budovu Národní knihovny na pražské Letné, když ji - opět prý v žertu - nabízel při návštěvě Prahy 9 tamním zastupitelům.


Na debatě o Národní knihovně ve Veletržním paláci (7. června), kterou uspořádal ředitel Národní galerie Milan Knížák, pak prezidentův postoj potvrdil jeho tajemník Ladislav Jakl, pro něhož proběhlá soutěž byla jen jakýmsi "nultým kolem". Vyslal neblahý signál: práce poroty, v níž zasedly renomované osobnosti světové architektury či památkové péče, byla v očích Hradu pokládána za cosi zbytečného.

ČELEM VZAD

Až do Klausovy kritiky byla knihovna přijímána českými politiky spíše pozitivně, včetně primátora Pavla Béma. Do publikace Oko nad Prahou, kterou Národní knihovna vydala k výstavě soutěžních projektů, napsal: "Věřím, že Národní knihovna bude sebevědomě, ale i citlivě dokreslovat pražské panoráma a stane se obdivovaným skvostem české architektury."

V říjnu se však od tohoto textu distancuje; tvrdí, že je vysoce nepravděpodobné, že by jej autorizoval, protože byl v té době v Himálaji. V Právu 6. března se přitom svěřil: "Výstavby nové budovy Národní knihovny si jako projektu nesmírně ceníme. Je odvážný, překvapivý, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní. Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze." Srovnáme-li tato prohlášení, pak to vypadá, že text do publikace opravdu vyjadřuje jeho tehdejší rozpoložení.

Ovšemže člověk může změnit názor, ale nesmí se tvářit, že to, co prohlásil, nikdy nevyslovil. Takto jeho krok může vejít do politologických příruček jako "Bémova otočka". Je o to nepochopitelnější, když primátor mohl svůj vliv uplatnit přímo - působením v porotě - a nenechat se zastoupit Janem Kněžínkem, ředitelem magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Doporučil mu prý jediné, řídit se vlastní hlavou. I stalo se, Kněžínek pro projekt Future Systems hlasoval, protože jej považoval za nejlepší.

HIMÁLAJSKÁ VSUVKA

Po svém návratu z Mount Everestu pro server iDnes primátor na otázku, zda se cítí nějak vnitřně změněný, odpověděl: "Jestli vás něco změní, tak to, že tam nahoře je opravdu málo vzduchu, takže každá minuta vás stojí milióny mozkových buněk. Mění vás to jedině k horšímu. Nicméně každý extrémní zážitek člověka někam posouvá, protože překoná sám sebe."

Nyní ke knihovně přistupuje bohužel v intencích těchto slov a překonává se v účelových zkresleních reálného stavu věcí. Nejenže popírá, co řekl, ale bohorovně lže, třeba když tvrdí, že na knihovnu nejsou peníze, i když je vláda schválila, a stejně tak prohlašuje, že byla soutěž vypsána na špatný pozemek, ačkoliv musí dobře vědět, že se už dlouho předtím jednalo jak o výměně jedné jeho části, tak o převedení na Národní knihovnu. A to může jenom pražské zastupitelstvo, které už v březnu loňského roku svou drtivou většinou (62 pro, jeden proti) prodej parcely Národní knihovně schválilo.

Zastupitelé z řad ODS se zřejmě nechali jednak ovlivnit Klausem, za druhé je také vylekala vášnivá polemika o knihovně probíhající ve společnosti. A tak, aby si někoho nerozhněvali, se bojí naplnit platné výsledky mezinárodní soutěže a můžou se přetrhnout, aby nabídli jiná místa: hovoří o Pankráci, Stodůlkách, Letňanech, Strahovu. Jako by jim nedocházelo, že nelze vzít projekt a přesadit ho jinam - jako kytku do květináče. Anebo to dobře vědí, ale na Letné by rádi viděli něco úplně jiného než knihovnu.

DŮSLEDKY?

Pokud dojde ke změně místa, soutěž byla zbytečná a lze pochybovat, zda se podobně rozsáhlá mezinárodní soutěž ještě někdy bude u nás konat. Pavel Bém, který usiluje o to, aby se Praha stala olympijským městem, si asi neuvědomuje, že knihovna je i zkouškou jeho manažerských schopností. Zatím v ní totálně selhává. Chobotnice byla projektována na Letnou a tam by měla být postavena. V opačném případě půjde o signál, že v Praze může stát současná architektura jen na periférii a slovo některých politiků je bezcenné.

Petr Volf


Kurzy měn
25,310
20,600
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře