nahoru

Jak se utopit v medu

7. října 2005 • 00:43

Analýza Petry Konrádové (RX 36/05) se zabývala českým medem, jeho produkcí i prodejem. Bude naše včelařství jen těžko přežívat? Z ohlasu čtenářů vybíráme několik názorů.

Český med je opravdu kvalitní, neobsahuje chemikálie ani antibiotika, ale včelaři ho dávat do obchodů nemohou. Veterinární předpisy to povolují jen za velmi přísných podmínek a ty nemůže splnit každý včelař.
Byl jsem v srpnu ve Velké Británii a Irsku u několika včelařů. Tedy také na území EU a tam takové obstrukce nejsou. Včelař si za svůj med ručí, v případě problémů až u soudu. Podle našich předpisů musí mít včelař samostatnou místnost s obloženou podlahou a stěnami do dvou metrů, mikrobiologický rozbor vody, plán úklidu a další. Kdo ze včelařů si to může dovolit? Možná ti velcí, malí ne, a kuchyň, ta není vhodná.
A firma, která by balila med od drobných včelařů pro spotřebitele, není! Proč? Byl by drahý a obchodníci by jej nebrali, protože by málo vydělali. Je daleko lepší český med vyvézt za dobrou cenu a laciný, třeba argentinský, dovézt. Pak ho smícháte s českým a jako původ napíšete med z území EU a mimo ně, a máte výdělek. Nemám to obchodníkům za zlé, dělají jen to, co jim zákon dovoluje. Tady vidím chybu nás všech, a především včelařů, málo se navzájem známe a už vůbec netlačíme na naše poslance doma i v Bruselu.

HORKÝ

Musím se zastat toho starého, nemoderního včelaře. Už ve včelařských časopisech vydaných kolem roku 1925 jsem našel články podobné Vašemu. Uplynulo 80 let, včelaří se skoro stejně a v novinách jsou staří praktici odsuzováni k vymření. A skutečnost? Ten starý pán přežil několik režimů a několik radikálních změn ekonomických poměrů. Včelařská firma nepřežila ani jedna.
Masa třiceti tisíc starých pánů je nesmírně pružná. Zvýší nebo nezvýší stavy během jednoho roku, snadno pokryje ztráty a ve vhodném prostředí znovu rozšíří stavy. Za padesát let skoro nikdo nebude vědět, kdo tu obchodoval s medem, jak se jmenovala nejmodernější včelařská firma, že tu vycházel Reflex. Starý pán bude dál pečovat o své včeličky kdesi na kraji zapomenutého lesa. Bylo to tak za Františka Josefa, za Masaryka, Hitlera, Stalina, Havla a bude to tak i dál.

Ing. MIROSLAV PAVELKA, 43 LET

Včelařům, a hlavně včelám je jedno, jestli je komunismus, postkomunismus, či kapitalismus. Včelaři však vědí, že bez nich včelstva bez léčení do čtyř let většinou vyhynou. Pak skončí i obchodníci, co si říkají podnikatelé s medem. Ti, kteří se snaží vydřít na včelařích, co se dá. Jim nestačí pět až deset procent zisku, chtějí sto procent i víc.
Pokud EU a náš stát přispívají včelařům na 100 mil., dostanou zpět mnohonásobně víc. Včelstev je 550 tisíc. Jedno včelstvo v opylení lesů, sadů, zemědělských plodin, když se zvyšuje kvalita semen, olejnatost, podílí se na zdraví lidí, vytváří tak mimo med 50 tisíc Kč. To je až 27 miliard! Včelař dostane na jedno včelstvo 150 Kč. Jaké ubohé je to promile. Z toho platí svazovou činnost, přispívá do svépomocného fondu, platí přednášky, léky, ošetření včelstev atd.
ČSV se vždy zajímal i o toho posledního včelaře, staral se o plošné zavčelení naší krajiny. I když je více včelařů s více včelstvy, nebude to všeobecný trend. Byla tu už velkovčelařství - Třeboň, Tachov s 1500 včelstvy a potřebnou technikou. Bez dotací a doprovodné práce přes zimu byla prodělečná. Můžeme děkovat ČSV, že vypracoval metodiku léčení včel proti varoáze, docílil tak světového uznání. Zasloužil se i o kontrolu dovážených medů, v nichž se objevují penicilíny, sulfonamidy, tetracykliny, chloramfenikoly, streptomyciny, a tím ochranu zdraví občanů. Dovozce to nezajímá.

JIŘÍ MAŘÍK JINDŘICHŮV HRADECKurzy měn
25,260
20,450
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře