nahoru

Ve zkušebně

Jan Báča 7. října 2005 • 00:29

LADISLAV SMOČEK
REŽISÉR

PERLA HOLLYWOODU A JÁ, ČESKÁ PREMIÉRA 11. ŘÍJNA V DIVADLE UNGELT

V pražském divadle Ungelt pohostinsky zkouším hru Liz Fullerové Perla Hollywoodu a Já. Jedinými postavami jsou slavná herečka Bette Davisová a spisovatelka sama. Hrají je Alena Vránová a Simona Postlerová. Jde o zpracovaní autobiografického zážitku, svým způsobem dojemného. Bette Davisová je od Lízina dětství jejím velkým idolem, který sdílela se svou babičkou. A je to takový malý zázrak, když se po letech dílem náhody stane, že se ta zbožňovaná osoba dostane do její blízkosti a chce u ní jednu noc přespat. Nakonec je z toho měsíc a narůstající napětí v rodině Fullerových, jež tato excentrická, egoistická osobnost svým příchodem způsobí. Liz prožije částečnou deziluzi, ale přesto to mezi nimi podle mého soudu končí lidsky vzájemně nádherně. Aranžovali jsme to právě na minulé zkoušce a zapůsobilo to na mě samotného velmi silně.
Kromě toho je pro mě text zajímavý svou formou. Není to klasicky vystavěná divadelní hra složená z dialogů a situací. Je přiznáno, že jde o příběh, jaký se skutečně stal a který nám Liz vypravuje a předvádí. Přesto to není pouhé čtení, ale divadlo. Těžko se to charakterizuje. Text je velmi jemně utkán, jde vlastně o materializovanou vzpomínku. Proto se v něm musí hodně pracovat s obrazotvorností, aby nebyl zbytečně zatěžkán konkrétnostmi. Ostatní postavy jsou ztvárněny pouze náznakem, a přesto máte pocit, jako by tam skutečně byly. Tak je to sugestivně a citlivě napsané. Zdá se mi, že v poslední době tyto oproštěné, nedoslovné hry nějak fungují. Text není nijak náročný, ale je nabitý espritem, chytrostí. Ta vzpomínka je nesmírně živá, dynamická a opravdu lidská. Není to žádná pohádka.
Zkoušení je velmi příjemné. Přestože je to pro obě herečky náročné, zvládají to obdivuhodně. A pracovat v přátelském duchu je pro mě jedním z nejdůležitějších momentů divadla. Takže když to jde, je to krásný dar.

Jan Báča


Kurzy měn
25,260
20,450
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře