nahoru

Prchavé pocity štěstí

DANIEL MÜNICH 21. srpna 2005 • 20:46

Mladá fronta Dnes nedávno překvapila. Místo další z řady provařených článků o tom, kolik která profese vydělává, zveřejnila výsledky vlastního šetření. Zjišťovalo se, jak jsou obyvatelé okresů optimističtí a šťastní. Toho, kdo si od té doby láme hlavu, proč nejvíce hýří optimismem a pocitem štěstí Plzeňáci, může zajímat následující.
Otázka, kde se v lidech bere pocit štěstí, zajímá nejen psychology, ale také akademické ekonomy. Ona totiž velká část ekonomie jako vědy stojí právě na předpokladu, že lidé v životě jednají tak, aby maximalizovali štěstí. Ekonomové pouze místo slova štěstí používají vědečtější termín užitek.
Dlouhodobá šetření ukázala, že navzdory obrovskému technologickému a materiálnímu pokroku se lidé dnes necítí o nic šťastnější (ale ani o nic méně šťastní), než se cítili před padesáti lety. Takový průzkum proběhl například ve Spojených státech. Ale ani napříč chudými a rozvojovými zeměmi nenajdeme nějakou souvislost mezi životní úrovní obyvatel a jejich pocity štěstí.
Nemusíme však chodit tak daleko. Bylo zjištěno, že výherci v loteriích se cítí mimořádně šťastni určitou dobu po výhře, ale poté se jejich pocity vracejí zpět na zem. Vysvětlení je poměrně jednoduché. Pocity štěstí a spokojenosti v lidech vyvolávají pouze změny k lepšímu. Stagnace životní úrovně u lidí způsobuje rozmrzelost a ve společnosti blbou náladu. Čert ví, co se to na tom Plzeňsku děje. Nevíte to někdo?

DANIEL MÜNICH


Kurzy měn
25,260
20,450
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře