nahoru

Krach, co se mohl hodit

JAN POTŮČEK 22. července 2005 • 15:26

O víkendu přestaly vysílat metropolitní stanice TV Praha a TV Hradec Králové. Škodolibě by se dalo napsat, že je to stejně jedno, protože se na ně nikdo nedíval. Sedmnáct tisíc diváků denně na teritoriu, kde žije přes dva milióny lidí, to skutečně není mnoho. Vyplatilo se vůbec tyto televize provozovat?

Opakuje se stejný případ jako s metropolitní televizí TV 3. Má i stejné jmenovatele: královéhradeckého podnikatele Martina Kindernaye, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a české soudy. Na frekvencích, které až do soboty využívaly TV Praha a TV Hradec Králové, koncem devadesátých let vysílala Kindernayova televize Galaxie. Zvláště pražský vysílač této stanice lákal už v době zahájení vysílání (v roce 1998) mnohé investory. Například ČNTS, bývalou servisní organizaci Novy.
Na scénu ale vstoupil úplně jiný hráč: americký podnikatel Peter Gerwe a finanční fond Argus Capital. Vznikl projekt TV 3, alternativa Novy a Primy. Plán zkrachoval na nedostatku volných frekvencí a právním sporu o převodu Kindernayovy licence na investora.
Ostatně, kvůli téhle operaci České republice stále hrozí arbitráž o jednu miliardu korun. Na scénu vstoupil majitel Primy, mediální

skupina GES. Kindernay jí v červenci 2002 prodal firmu RTV Galaxie, na niž převedl pražskou i hradeckou licenci TV 3. Televize se přejmenovaly na TV Praha a TV Hradec Králové. Pro majitele Primy to byla celkem výhodná koupě. Proč? Oproti plnohodnotné televizi je vysílání přišlo téměř na nic: v programu se objevoval především „odpad“ z Primy.
Rozhodně se nedá říci, že by vlastníci Primy na regionálním vysílání zbohatli. Spíše naopak. Když pak loni v prosinci městský soud v Praze zrušil převod Kindernayovy licence na firmu RTV Galaxie, ovládanou skupinou GES, nastal problém. Mají majitelé Primy dál investovat do televize, u které nemají jistotu, že jim patří a bude patřit? Primáci si původně mysleli, že se problém brzy vyřeší, a dohodli se s Kindernayem na dočasné spolupráci. Televizi bude oficiálně provozovat on, vysílání ale zajistí RTV Galaxie - do doby, než soudy všechno vrátí do původního stavu.
Po půl roce ovšem Primě došla trpělivost a rozhodla se vysílání obou regionálních televizí ukončit. „Chceme zabránit vzniku dalších, již tak dost vysokých ekonomických ztrát,“ vysvětlila mluvčí skupiny GES Jana Adamčíková. Jak vysokých? Firma číslo tají. Televize se mohou podle zákona na měsíc odmlčet (pokud to schválí vysílací rada). Kindernay a GES tedy mají čas na dohodu. Vedle majitelů Primy by se ale s Kindernayem mohl domluvit také majitel Regionální televizní agentury, lobbista Jaroslav Berka. Také on chce vybudovat celostátní síť regionálních televizí.
Potíž je v tom, že GES už Kindernayovi za obě televize zaplatil a logicky chce vrátit buď licence, nebo peníze. Po pravdě řečeno, ideální by byly peníze. Původní představa, že Prima přes dvě regionální televize „vysaje“ inzerci od malých firem, se ukázala být mylná. Může za to špatný program, malá propagace, nebo celkový nezájem diváků o regionální vysílání? Asi všechno najednou. Zaujmout po třech letech vysílání stejný počet lidí, kolik denně naladí regionální vysílání Českého rozhlasu v Pardubicích, je přece jenom propadák.

JAN POTŮČEK


Kurzy měn
25,260
20,450
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře