nahoru

Co se v létě zasadí

Andrej Halada 8. července 2005 • 15:31

Asi nejatraktivnějším projektem, který ČT teď dokončuje, je film Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, což je adaptace úspěšné divadelní hry, kterou pod pseudonymem Samuel Königgrätz napsal atomový fyzik René Levínský (1970). Hra měla premiéru v roce 2001, nastudoval ji Andrej Krob s Divadlem Na tahu, inscenovala se i v Divadle v Dlouhé a velmi dobře ji přijala i kritika. "Je to současná, přiměřeně suchá, lehce absurdní filmová tragikomedie o tom, jak to vypadalo na středně velkém českém nádraží v létě roku 2005," říká producent filmu Jiří Konečný. Hlavní roli, přednostu stanice, ve filmu hraje Jaroslav Dušek: "Snažím se dělat jenom věci, jež mě vnitřně oslovují, tady to byl scénář, který je opravdu krásný. Je metaforický, není jednoduchý, a ač vypadá realisticky, jde hlavně o symboly. Všechny dramatické scény - zranění či úmrtí - probíhají

jakoby mimo obraz a divák se o nich dozví mimoděk, během dialogů. Hlavní děj filmu se pak odehraje až ve třetím plánu scénáře. Takhle to bývá i v životě." Natáčelo se na nádraží v Žatci, film má premiéru v říjnu letošního roku, režíruje debutující Pavel Göbl.
Dalším filmem s koproducentstvím ČT, u kterého léto hraje dokonce stěžejní roli, je projekt Pusinky scenáristky a režisérky Karin Babinské. V žánru road movie se odehrává příběh tří maturantek-kamarádek, jež vyrazí na letní výlet. Hned na začátku se ovšem situace komplikuje, protože s sebou musejí vzít čtrnáctiletého bratra jedné z nich. Film by měl mít premiéru příští rok. Ženské hrdinky má ve svém centru i televizní film Kočky, který natáčí Jaroslav Brabec. Kočky jsou příběhem žen, jež tu zůstaly po zemřelém muži; v hlavní roli Bára Hrzánová, dále hrají Klára Issová a Hana Maciuchová. Scenáristkou je Hana Cielová, kterou znají návštěvníci karlovarského filmového festivalu; se Štefanem Uhríkem tu dramaturgicky připravují sekci Nezávislí.
V komediálním žánru se nese už čistě televizní projekt, inscenace Psí kus. Scenárista Ivo Pelant se vzdáleně nechal inspirovat kafkovskou Proměnou: jde o příběh člověka, který teprve poté, co se promění v psa, najde své vlastní já. Předtím ovšem pracoval jako opravář praček a žil v manželství s dominantní ženou. Inscenace Miroslava Balajky má velmi slušné herecké obsazení, v hlavních rolích se objeví Rudolf Hrušínský, Simona Stašová, Libuše Šafránková a Pavel Kříž. Další herecká hvězda pak vystoupí ve třech malých komediích nazvaných podle protagonisty 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Tři povídky a jedna prémiová se inspirovaly prvorepublikovými školními filmy, Donutil v nich hraje vždy pedagoga. Vystoupí dokonce v pěti rolích, ač povídky jsou jen čtyři.

Andrej Halada


Kurzy měn
25,260
20,450
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře