nahoru

Jamajka vs. homosexuálové

KAREL VESELÝ 30. června 2005 • 19:16

Jamajská hudba zažívá nejlepší období od smrti Boba Marleyho. Taneční styl dancehall zcela ovládl místní kluby a silně promlouvá do dění i v USA. Expanzi do Evropy ale brzdí texty jamajských hvězd, které si rozhodně neberou servítky vůči homosexuální části populace. Vzkazy typu "zabte všechny homouše" nejsou ničím výjimečným. Těm, kterým patří, se to pochopitelně nelíbí. Navíc poté, co byl loni v Kingstonu brutálně zabit homosexuální aktivista Brian Williamson, jim došla trpělivost. Prostřednictvím organizace OutRage!, zabývající se homosexuální problematikou, obvinili ze smrti jamajské dancehallové hudebníky. Následně se ještě obuli do všech jamajských reggae hudebníků.
Spory o texty se nakonec přenesly i na půdu evropských hudebních cen. Nejúspěšnější byli Jamajčané například v případě nominací na britské ceny MOBO, určené pro umělce černošského původu. V kategorii Nejlepší reggae slavili jednoznačný úspěch. Všech pět nominovaných,

mezi nimi třeba i Vybz Kartel nebo Elephant Man, totiž patřilo k dancehallovým hvězdám. Nikdo z nich se ale nakonec ceny nedočkal. Figurovali totiž na seznamu hudebníků, kteří podle organizací hájících práva homosexuálů ve svých textech podněcují k násilí proti lidem s homosexuální orientací. Vyděšení organizátoři cen MOBO nakonec ustoupili a kategorii raději zcela zrušili. Výsledkem bylo i to, že některé evropské obchodní řetězce odmítly prodávat dancehallové desky, takže se do věci vložily i nahrávací firmy. Ty své umělce nutí, aby texty cenzurovali.
Třeba jeden z nejúspěšnějších dancehallových rapperů poslední doby, jamajský veterán Beenie Man, musel zrušit své evropské turné a firma mu nakázala, aby se kál: "Zjistil jsem, že určité texty a nahrávky, které jsem za poslední dobu udělal, mohou způsobit problémy lidem, jejichž identita a životní styl jsou odlišné od mého," prohlásil. I přesto ale organizace typu OutRage! omluvu odmítly a prohlásily, že rapper i jeho firma jsou pokrytci, protože desky Beenieho Mana s nenávistnými texty se stále prodávají.
Asi neexistuje rozumný člověk schvalující texty vyzývající k zabíjení homosexuálů. V případě Jamajky je ale vše složitější. Zdejší společnost je obecně silně protihomosexuální už léta. V zemi například stále platí zákon z roku 1864, který umožňuje trestat homosexuály. Málokdo veřejně známý zde homosexualitu přizná. Jamajští rappeři v podstatě "jen" vyjadřují a upevňují zdejší tradiční společenský postoj. Navíc témata reggae textů se dědí z jedné generace hudebníků na další a verbální útoky proti homosexuálům jsou v reggae běžné už od sedmdesátých let, zlatého věku tohoto žánru. Ostatně i jeden z největších reggae hitů z počátku devadesátých let, Boom Bye Bye od Buju Bantona, je explicitní hymnou proti homosexualitě. A i když si ho tehdy prozpěvoval celý svět, málokdo tušil, o čem vlastně Buju v jamajské angličtině zpívá. V době politické korektnosti by mu to prošlo jen stěží.
Pokud tedy chtějí dancehallové hvězdy globálně uspět i dnes, musejí se i globálně umět chovat. I proto zná na starém kontinentě hudebníky za oceánem bortící nejen reggae žebříčky jen málokdo.

***

bpm indikátor

+

Edův pondělní (14.00 až 16.00 hod.) Freestyle na webovém Radiu Akropolis. V hudebními styly nesvázané dvouhodince lze slyšet všechno: house, dnb, breakbeat, nu-jazz, latino, UK garage, hip hop, chill-out i decentní porci kvalitní kytarové muziky. Pak že naše rádia stojí za víte co.

-

KAREL VESELÝ


Kurzy měn
25,260
20,450
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře