nahoru

300 odhodlaných mužů

Martin Foret 23. června 2005 • 14:00

Frank Miller patří k těm několika málo komiksovým autorům, kteří jsou i u nás dobře známi. Nyní, již ve druhém vydání, vychází jeho kniha 300, působivá rekonstrukce bitvy u Thermopyl, která získala řadu nejvýznamnějších komiksových ocenění.
Tato legendární starověká látka nejspíše Millera fascinovala delší dobu - drobný prostor jí věnoval již ve třetím dílu Sin City (Velká tučná zabijačka, česky 2000). Ostatně příběh spartského krále Leónida a jeho tří set nejvěrnějších, kteří se pokoušejí zastavit vpád tisícihlavé perské armády, je pro jeho tvorbu typický. Stejně jako Millerův Batman či hrdinové z Města hříchu i zde jde o drsné muže, již nemají vyhlídku na úspěch, a přesto jsou ochotni za svou věc bojovat do posledního dechu. Nešlo přitom jen o osud Sparty či Řecka, ale vůbec o vše, co tehdy

znamenalo civilizovaný svět.
Miller se víceméně věrně drží historických rekonstrukcí daných událostí, jejich přehled uvádí i v použité literatuře. Námět notoricky známý z hodin dějepisu však přetváří ve strhující podívanou. Předně díky dramatické situaci samé, doplněné paralelními událostmi z minulosti, ale především díky vyhraněným, leč přesto věrohodně podaným hrdinům. A i když se od poznatků historiků odchyluje, např. v motivaci zrádce, který Peršany horskou stezkou převedl Řekům do zad, čímž jejich obranu strategické soutěsky ukončil, není to z nějaké manýry, nýbrž pro umocnění dramatičnosti a naléhavosti.
Na obojím má zásadní podíl vizuální ztvárnění, ať již osobité využití dvojstran klasického amerického formátu (tvoří vždy jednu stránku), či práce s jejich plochou a rozvržením jednotlivých políček. K tomu přistupuje dynamická kresba, jež sice v lecčem připomene Millerův styl ze Sin City (postavy, jejich postoje, kompozice apod.), ale přesto je jiná. Miller tentokrát tvořil čistou perokresbou, kterou pak jeho manželka Lynn Varleyová originálním způsobem vybarvila tak, aby krom silného emociálního náboje, podtrhujícího monumentálnost scén, získala i jakousi "papyrusovou" patinu. Převaha rudé a dalších temných barev pak také výtečně dokresluje stísněnou atmosféru. Textová stránka, byť jí nechybí jistý "klasický" epický rozmach, je spíše úsporná.
Ačkoli v posledních pár letech u nás již vyšla řada výtečně vypravených komiksových publikací, podoba tohoto titulu je vpravdě luxusní.

Martin Foret


Kurzy měn
25,310
20,530
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře