nahoru

Hra na bolest a ponížení

JIŘÍ RANSDORF 23. června 2005 • 12:56

Na kamenných stěnách hoří svíce, v jejich světle se rýsují řetězy, okovy a zapuštěné kruhy. Otrokyně po schodech sestupuje mlčky stejně jako její Pán, který bude trestat provinilou hříšnici. Pokud si myslíte, že jste se ocitli ve středověku, mýlíte se. Inkvizitor má nejspíš venku zaparkovaného nissana a otrokyně je počítačová specialistka. Co vede lidi k tomu, aby se aspoň na chvilku vraceli do dávné minulosti a vychutnávali... Co? Vzrušení? Bolest? Strach z očekávání a sen o jeho naplnění? Jak vypadá život komunity, která se označuje písmeny BDSM, popisuje jeden z jejích členů, povoláním novinář.

Pohádková říše BDSM má svá pravidla, a pokud je chceme pochopit, je třeba se zorientovat v terminologii. BDSM je mezinárodně užívaná zkratka, počáteční písmena slov: Bondage, Dominance, Submise, Sadomasochismus. Každému, kdo se v tomhle prostředí pohybuje, vstávají chlupy, když se mluví o "esemku" nebo sadomasochismu. Zjednodušení, jež vede k nepochopení. Kdysi jsem se o tom bavil s jednou z věrozvěstek české BDSM scény, Lenkou Blažejovou (lady Aradia): "Když o sobě někdo řekne, že je masochista, všichni to berou. Zkus ale někde říct, že jsi sadista, a začnou před tebou zamykat děti."
Sadismus je sexuální a psychopatologická deviace. Dominant radost rozdává i přijímá. To je základ celého rituálu s názvem BDSM - brát i dávat.

FAULUJ A MÁŠ ČERVENOU!

BDSM je celosvětové hnutí. Má vlastní znak, podobný symbolu jin-jang, ale rozdělený na tři segmenty. Symbolizují jednotu tří základních "disciplín" B/D, D/S a S/M a tři základní pravidla BDSM: bezpečí, zdraví a oboustranný souhlas.

BDSM je hra pocitů a fantazie a každá hra musí mít pravidla. Vytyčí se mantinely a fauly jsou zakázány. Je to hra pro radost, bolest ani ponížení nikdy nesmějí překročit hranici, kdy se z radosti stává utrpení a z rozkoše zůstává jen pachuť po hrozném zážitku. Proto je potřeba se domluvit. Někdo má rád například spanking (výprask), jinému neřekne vůbec nic. Jsou ti, kteří milují znehybnění - bondage - od pravého Mistra, a jiní, kteří z pocitu bezmoci mají hrůzu, jež všechno přebije. Submisivové i subinky milují přísné Dominy a Mastery s bičem v ruce a v kůži, nebo naopak naprosto civilní ponížení. Výcvik, při jakém nemusí padnout ani rána, Master ovládá "toho dole" jen slovem, tónem hlasu. Další profesionálka, Madam Daniela, říká: "BDSM není práce s tělem, je to hra pocitů. Kdo chce tu hru hrát, musí přesně pochopit, co ten druhý chce."
Tomuhle směru ublížila spousta nezasvěcených článků v novinách, z nichž vyplývalo, že Domina je šlapka, ale s bičem a v kůži, a Submisiv je zamindrákovaný blbeček (nejčastěji top manažer, který si kompenzuje svoji vedoucí pozici v zaměstnání). A BDSM studio je nóbl označení pro bordel. Abychom ale nebyli přísní jen k novinářům. K devalvaci termínu BDSM přispěly i některé noční kluby, jejichž zaměstnankyně pochopily, že vydělávat si tělem je přece jen těžká práce, a že tedy bude lepší zmlátit pár chlápkům zadek, za půlhodinky je vyhodit a další prosím.

UČIT SE, UČIT SE, UČIT SE

Pokud začínáte mít dojem, že BDSM je věda, neděste se, není to tak úplně pravda. Tak jako "klasický" sex nemá žádné předem dané postupy, nemá je ani BDSM. Pokud se tedy dodržují pravidla. To nejdůležitější je Stopka neboli Safe Word. Je to předem domluvené slovo nebo gesto, jakým vše končí. Znamená, že ten "dole" (Bottom) říká tomu "nahoře" (Top) ... a dost! Jasně, každého teď napadne - kde je v tom případě vlastně ta Dominance? Námitka je to oprávněná jen částečně. Zkušený Master nebo Domina většinou svého partnera ke stopce dojít nenechají, protože pečlivě sledují jeho (její) reakce. Pokud ale s novým partnerem začínáte, většinou neznáte přesně míru bolesti nebo ponížení, která je pro něho ještě přijatelná. Proto si nikdy nezapomeňte stopku stanovit. Určitě je lepší použít předem stanovené heslo než říkat třeba: "Hele, Franto, už se na to vykašli ..."
Mimochodem, použil jsem slova "partner". Někdo si totiž může myslet, že subík je bezmocnou hračkou v rukou Pána a nemá právo na nic. Ne. BDSM je utkání mezi dvěma rovnocennými partnery a většina dominantů, které znám, si svých partnerek a partnerů váží. Nejasno může být trochu v rozlišení pojmů Top a Dominant. Čím se liší? Zjednodušeně řečeno - Top je ten, kdo na sebe bere roli dominanta při BDSM hře. Dominant vystupuje vůči svému submisívnímu partnerovi dominantně i v každodenním životě. A dostáváme se k logické otázce ...Končí tenhle sex jen u bičů a řetězů, nebo se ti lidé taky normálně milují? Ano. BDSM je sice životní styl, ale ne náhražka. Berte to jako milostnou předehru.

PRŮVODCE PRO ZAČÁTEČNÍKY

Láká vás něco takového? Pak je nejlepší si promluvit s nějakou dobrou Dominou. V Praze (jmenuji namátkou): Madam Daniela, Lady Gwenn, Madam Sandra ... Mezi mimopražskými patří k absolutní špičce Lady Aradia v Roudnici, Madam Lea v jižních Čechách, Madam Terry v Děčíně ... je jich hodně.
Jak poznáte dobrou Dominu? Jedno vodítko je stoprocentní - musí si najít čas na vstupní pohovor. Otipuje si vás a pozná, co vlastně chcete. Jestli na vás vytáhne bič hned mezi dveřmi, sbalte se a jděte jinam. Pražáci mají ještě jinou výhodu - konají se tu pravidelné srazy např. na Staré poště nebo v restauraci U markýze de Sade. Pokud to chcete zkusit a na mejdan zajít, bude lepší se kouknout na net. Dost se to mění, u Markýze to bývá každý čtvrtek, ta Pošta, jestli se nemýlím, je po měsících. Většinou jsou to příjemné mejdany, poznáte tam spoustu zajímavých lidí.
Váháte, jestli si máte vzít džíny, nebo frak? Tím se nemusíte zabývat, tihle lidé se nedají charakterizovat věkem nebo společenským postavením. Jen je dobré vědět, že nejdete na swingers, a pokud si myslíte, že si tam prostě klofnete kočičku, asi se pletete, i když vyloučit se to nedá. Jen pro informaci - profesionálku tady potkáte taky. Za kolik? Běžně tak mezi 1500 a 2500. Když už jsme u té komerce, hodně lidí zajímá, jestli je to spíš věc profesionální, nebo jestli se lidi "mlátí" spíš jen tak podomácku. Odhaduji, že je to přinejmenším z devadesáti procent soukromá domácí aktivita.
Na podobných setkáních si můžete vyměnit zkušenosti a pořídit i nějaké to chybějící vybavení. To, co se prodává v sexshopech, bývá nekřesťansky drahé - tak nekřesťansky, že to rozrajcuje snad jen satanisty. Levnější (a většinou i kvalitnější) dostanete přímo u výrobců (najdete na Internetu). Bičík z Jezdeckých potřeb je levnější než ze sexshopu, želízka pořídíte ve Zbraních a oko labužníka zaplesá při návštěvě prodejny potřeb pro řemeslníky. Karabiny a vodítka, obojky a misky -pochopitelně v prodejnách zoo potřeb ... Fantazii a nápadům se meze nekladou. Poznáte, že kouzlo je i v tomhle objevování nových možností a cest.

BEZ SCÉNÁŘE NIKDY

Scénář? Překvapuje vás, že by se někdo při takové hře chtěl koukat do papírku. Nejde o odříkávání napsaných replik. Jde o fantazii. Malý příklad? Slečně Kláře je 23 let. Studuje, je to krásná a inteligentní holka. Pod rákosku se mi dostala přede dvěma roky. Miluje výprasky a umí si o ně krásně říct. Takže jednou zase dorazila ke mně domů. Požádala o čtvrthodinku volna. Sedl jsem si do křesla a zapálil si cigaretu. Z vedlejšího pokoje přišla přesně. Ne, nepřišla ona, přišla služka. Černé minišaty, stuha ve vlasech, krajková zástěrka a v ruce mop. Málem jsem spolkl cigáro, ale snažil se nevypadnout z role. Začala utírat prach na mém psacím stole, což je sám o sobě výkon víc než heroický. Pak "nenápadně" stopila do kapsičky krajkové zástěrky peníze, které na stole ležely. Co následovalo? Pochopitelně trest. Tak vymýšlím si, když říkám, že BDSM je hra fantazie?
Dominance a Submise, Top a Bottom jsou zdánlivě dvě strany jedné mince. Ve skutečnosti je mincí o třech stranách. Switch anglicky znamená "přepnutí", v praxi spočívá ve výměně rolí. Dominanti, kteří uprostřed hry, obrazně řečeno, zahodí bičík a kleknou k nohám své otrokyně, rozhodně nejsou výjimkou. Kamarád Pavel je typický switch. "Dlouho jsem se tomu bránil," vysvětloval mi. "Pozice dominanta mi připadala zavazující. Myslel jsem, že jedno couvnutí z role znamená jasnej konec dominance. Pak jsem to s jednou holkou vyzkoušel. Znali jsme se už dva roky a já ji od začátku cvičil jako subku. Cítil jsem v ní ale hodně silnej náboj dominance. Stupňovalo se to a já jí najednou tu dominantní roli uvěřil. (Všimněte si zdůrazněného slova. Uvěřit je ve hře pocitů to hlavní.) Teď si role měníme, záleží na okamžité náladě a naše hraní se tím o padesát procent obohatilo."
Svět BDSM je velmi různorodý. Kromě "svitchů" tu najdete třeba milovníky takzvaných Edge play neboli "her na hraně". Patří sem třeba "Breathe control" neboli přidušování. Přesný překlad "kontrolovaný dech" mi připadá příliš eufemistický pro hru, pří níž vám někdo modrá pod rukama. Oblíbené jsou i Electro play, což překlad nepotřebuje. Ale pozor, tyhle hry jsou nebezpečné a riskantní. Jistě, třeba na Electro existují skuteční odborníci, ale on stačí jeden blbě připojený drátek a jedno srdce, které není úplně OK, a na průšvih je zaděláno.
O život sice nejde v oblasti 24/7 (otroctví 24 hodin denně sedm dnů v týdnu), ale to s sebou zase nese jiné problémy. Podívejme se na to ze dvou stran:
Pepík (56): "Sním o tom, abych své Paní mohl sloužit celý den, celý život. Kdybych neměl děti, rozvedu se, prodám dům a odstěhuju se k Ní. Ona by rozhodovala o celém mém životě, to je můj sen, životní, takový, který bych rád prožil."
Lady Aradia: "Je to dvousečná zbraň. Otrok se pak na tebe upne a může to nechat stopy na jeho duševním zdraví. Nevíš, jak se ho zbavit, když ho přepustíš jiné Paní, ztrácí jistotu, půdu pod nohama. Měla jsem jednoho, ale představ si to v běžném životě. Nemohl s námi jíst u stolu, trval na misce v koutě. Vysvětluj to dětem nebo návštěvě ..."

COMING OUT

Coming out je termín, který znají důvěrně homosexuálové. Odvaha vystoupit ze stínu a přiznat se ke své orientaci. Je to nutné? Ne. Je to dobré? Ano! Lenka Blažejová (již citovaná Lady Aradia) mi vyprávěla o jednom klientovi, který byl fetišista gumy. "Trápil se, myslel si, že je nenormální, úchylný, že je na světě sám. Pak poznal partu podobně zaměřených lidí. Přestaly bolesti žaludku, pominula nespavost, zmizel pocit provinění. Nebýt sám je hrozně důležité."
Existují sadomasochisté, milovníci výprasků, ti, kteří touží po otrocké roli nebo postavení otrokáře. Nebo víte, co je to Ponny play. Tak si představte dívenku s chocholem, flitrových nákolenkách, která předvádí něco, co vídáte v cirkusu Humberto. Jsou ale i fetišisté gumy (Rubber fetish), kůže (Leather fetish), vysokých podpatků (High heels). Milovníci bosých nohou (Foot fetish), milovníci pissu (Piss, Peeing, Water play, Golden rain). Jsou trochu jiní. Je ostuda být? Je ponižující lišit se? Máme se stydět za fantazii? Na to si odpovězte sami. Pokud se vám zdá, že jsem téhle partě dělal advokáta, tak se ani tak moc nemýlíte. Znám je, znám sebe, pohybuju se v tom dost dlouho.

JIŘÍ RANSDORF


Kurzy měn
25,250
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře