nahoru

Pohodově po slovensky

JURAJ KOIŠ 23. června 2005 • 12:46

Je to přesně rok, co projekt českých rádií Hey získal vysílací licenci na Slovensku. Přes veškeré sliby, že vysílání spustí do tří měsíců, se slovenské rádio Hey dosud v éteru neobjevilo. O některé jeho frekvence se vedou soudní spory a konkurenční stanice se snaží zabránit jeho vstupu na trh.

Historie slovenské verze rádia Hey sahá do roku 2003, kdy se česká mediální skupina GES (patří jí i televize Prima a donedávna vydávala Mladý svět) v Bratislavě poprvé přihlásila do výběrového řízení na licenci pro rozhlasové vysílání. Na slovenský trh chtěla vstoupit s hudebním formátem, jaký tam dosud nikdo neprovozuje: rádio Hey mělo hrát výlučně slovenskou a českou hudbu a nabízet informace z regionu. Původní koncepce počítala se samostatnými studii pro jednotlivé kraje.
Loni v červnu slovenská Rada pro vysílání a retransmisi přidělila rádiu Hey frekvence v Popradu a Rimavské Sobotě. Představitelé rádia -ostravský podnikatel Radim Pařízek a šéf projektu Vašo Patejdl - slibovali zahájit vysílání do několika měsíců, ale nestalo se. Koncem loňského roku získalo rádio Hey další čtyři silné frekvence po zaniklém nitranském rádiu Hviezda FM (proslaveném pravidelnými diskusními pořady s Vladimírem Mečiarem) v Bratislavě, Nitře, Ružomberku a Banské Bystrici. Rázem tedy mohlo vysílat skoro pro celé Slovensko.

Rozhodnutí vysílací rady ale narazilo na tuhý odpor majitelů současných slovenských rádií, zejména pak těch, kteří v konkursu na licence neuspěli. Zástupci rádií Fun, Okey a Sita se odvolali k Nejvyššímu soudu. "Namítali, že rozhodnutí rady je nejasné z důvodu nesrozumitelnosti. Rada údajně postupovala v rozporu se zveřejněnými podmínkami soutěže a společnost GES údajně nesplnila některé zákonné podmínky," říká šéf kanceláře slovenské vysílací rady Andrej Holák. Stejného názoru je i Asociace nezávislých rozhlasových a televizních stanic, jež sdružuje prakticky všechna důležitá komerční elektronická média na Slovensku. Její prezident Václav Míka míní, že rada znevýhodnila ty účastníky řízení, kteří usilovali o jednotlivé frekvence po rádiu Hviezda FM, když se rozhodla udělit všechny čtyři jednomu zájemci jako vysílací síť. Původně přitom tvrdila, že je rozdělí mezi několik zájemců.
Slovenské rádio Hey kvůli tomuto sporu zatím nemůže vysílat na všech frekvencích, k nimž má oprávnění. Licence mu platí pouze pro Poprad, Rimavskou Sobotu a Banskou Bystrici. Ani zde však zatím "slovenské pohodové rádio" nevysílá. "Přípravy pokračují podle plánu. Chtěli jsme sice začít dřív, ale zabránilo nám v tom několik vážných problémů. Odvolání k Nejvyššímu soudu znejistilo našeho investora a mohlo ohrozit realizaci projektu," tvrdí ředitel připravovaného rádia Ján Lazar. Slovenský Hey prý přesto začne vysílat včas, aby splnil zákonnou lhůtu a nepřišel i o frekvence v Popradu a Rimavské Sobotě. Program bude ale omezený a nebude plně odpovídat původní vizi, podle níž měla být značná část vysílání jednotlivých rádií Hey společná a lišila by se zejména ve zpravodajství.
Jaké rozuzlení čeká tento případ? Podle Andreje Holáka z kanceláře slovenské vysílací rady může soud rozhodnutí o licencích potvrdit, a v tom případě se nic nestane, anebo je zruší. "Pokud by se to stalo, radní u jednotlivých frekvencí rozhodnou znovu," říká Holák. Ať tak, či tak, slovenští posluchači, dosud nedotčení formátem "pohodových rádií" Hey nebo Blaník, se mají na co těšit ...

JURAJ KOIŠ


Kurzy měn
25,240
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře