nahoru

Veronika Bednářová naposledy někde v Africe

Veronika Bednářová 23. června 2005 • 12:44

Jak se aklimatizuji? Bez problémů. Půl roku není dlouhá doba. A přiletět z Afriky do Čech zrovna před prvním dnem léta, to by zvládl každý.
Často tady musím zdůvodňovat, proč nejsem opálená. Koktám, že opálení z léta vybledlo, a teď, v zimě, už slunce na jihu Afriky neopaluje. Pak už se mě nikdo na nic neptá.
Jinak se mi žije lehčeji. Už si nemusím zalepovat každou oděrku na ruce, což jsem v Jižní Africe dělala. Šance, že si podám ruku s HIV pozitivním člověkem, který bude mít na ruce taky krvácející ranku, je v Čechách mizivá. Mám z toho sobeckou radost, vždyť kdo měl pořád ty náplasti vyměňovat.
Dále už nepřemýšlím, jestli někoho neurazím, když si s sebou na návštěvu venkova vezmu lampičku, abych si mohla v noci číst. Lampu jsem si na výlety po Jižní Africe občas brala, abych pak zjistila, že tam stejně nemají zásuvky a že musím jít spát se slepicemi.
Taky jsem odložila všechny oprané modely, jež jsem po ulicích Johannesburgu nosila, abych nepřipoutala pozornost zlodějů. Musela jsem si tady koupit nové tričko, abych byla in. Civilizovaně, samozřejmě.
S úlevou i pobaveně se totiž dívám, jaké tady, v Čechách, se smrtelnou vážností řešíme problémy. Všichni chceme být tím správným, postmoderním způsobem šťastni, mít ty správně západní požitky, koupit si značkové boty a na lezení po skalách bundu, co nepromokne a neprofoukne. A když někdo něco náhodou nemá, tak jenom proto, že to mít bude, nebo proto, že to mít nechce. A kolik tady máme starostí: jak vystudovat, najít si práci, jež nás bude bavit, užít si, správně se zařadit mezi všechny ty, kteří už zdejší "velké starosti" vyřešili rychleji a chytřeji.
Tak mě konečně napadá, jak budu odpovídat na otázku, proč nejsem opálená. Přece proto, že to v civilizovaném světě není moderní.

Veronika Bednářová


Kurzy měn
25,250
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře