nahoru

Pavilón K

Jiří X. Doležal 9. června 2005 • 20:33

Letošní veletrh Hobby v Českých Budějovicích byl okouzlující. Kolik zahradnických potřeb a novinek tu mohli jihočeští zemědělci zhlédnout! Vedle skleníků, nůžek na keře či sofistikovaných závlahových systémů také samostatný pavilón SVĚT KONOPÍ. Pro vyhulence - většinou technického.

Konopí je v rostlinné říši tím co v říši živočišné pes. Nejstarší společník člověka. Korektněji - konopí je nejstarší kulturní rostlinou lidstva. Pochází snad ze západních svahů Himálaje, ale člověk je za těch nejméně deset tisíc let, co konopí podle archeologických nálezů pěstuje a všestranně využívá, zavlekl na všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy. „Hlavně mne nefoť s jointem, mně dali do novin fotku z Million Marihuana March s jointem přes půlstranu a já bych nerada vypadala, že tady akorát hulím!“ pravila Hana Gabrielová z občanského sdružení Konopa, jež uspořádalo pavilón Svět konopí na letošním budějovické veletrhu Hobby. Nenechala se zachytit ani s notebookem a mobilem, které jí jinak zaplňovaly většinu času. Pouze při aktivistické činnosti - přesvědčování návštěvníků o všeobecné prospěšnosti konopí. V pavilónu se prodávalo všechno možné, co se z TÉ STRAŠNÉ DROGY KONOPÍ vyrábí. A byly to skutečně pohoršující věci -třeba tepelná izolace a pivo.

POLYKONOPÍ

Jedinou marihuanovou součástí expozice byla fotografická soutěž veverky Huli. Jihočeské vesnické ženy středních let u fotek Cannabis Cupu vypadaly fakt dobře. Pak tam byl konopný textil a oblečení & konopné tašky & peněženky & bačkory & konopné sušenky & konopná čokoláda & konopné pivo & konopný papír & konopné lampióny & konopný chleba & konopný energy drink & konopná tepelná izolace & konopná umělá hmota, co shnije sama, & konopné provazy & konopné cokoliv ...
Jediný stánek, jemuž si dovolím věnovat výsadní pozornost, byl stánek Vyhuleného údolí. V originále je to Hanfthal, Konopné údolí, rakouská

obec poprvé písemně zaznamenaná roku 1149. Má jako centrální bod rozsáhlý kruhový trávník (hádejte, co tam roste) a na okolních polích roste to, co je v názvu i erbu obce. Muzeum konopí najdeme na konci konopné naučné stezky, a přestože má dnešní Hanfthal pouhých šest set duší, žije čilým turistickým ruchem i místním spolkovým životem. Lidé se tam prostě rádi scházejí ke společným radostným činnostem spojeným s rostlinami a daří se jim. Obec například získala nejvyšší ocenění v soutěži o květinovou výzdobu.
Reprezentant obce byl asi padesátiletý, solidně působící prošedivělý muž. Stál za stánkem Hanfthalu -s konopným pivem, konopnou čokoládou, konopnou kosmetikou (etc., prostě všechno představitelné se zeleným listem) a jako reklamní dárek rozdával konopnou buchtu. Moc dobrou. Usmíval se, lehce se pohupoval v rytmu taneční hudby a bylo evidentní, že ROZHODNĚ NEKOUŘÍ MARIHUANU. Škoda že mluvil jen dolnorakousky, moc jsme si nepokecali.

JAK PĚSTOVAT STO KYTEK LEGÁLNĚ

„Konopí představuje příležitost pro vyřešení globální ekologické a civilizační krize,“ promluvil tiskový mluvčí akce jako kniha, když jsme seděli před reklamním týpí před pavilónem. Trochu normálněji dodal: „A prvních padesát hektarů technického konopí, které už bude průmyslově zpracováno tady, v republice, je zasetejch. Kytičky mají deset centimetrů ... Lidi si snad konečně uvědomí, že konopí není jen ta tvoje marihuana.“ Pak mne přesvědčil, že mám k článku přifařit jejich akci 100 kytek legálně, již na veletrhu prezentovali. Nedalo mu to práci. Na adrese www.konopa.cz najdete, kde si můžete semena certifikovaně technického konopí nafasovat osobně zdarma nebo jak si je za manipulační poplatek nechat poslat. A návod, jak se o ně v létě starat, je zde:

NÁVOD, JAK PĚSTOVAT KONOPÍ (PRO ZAČÁTEČNÍKY)

Pro pěstování vyberte hlinitou, až hlinito-písčitou půdu na slunném místě. Dá se využít i část zahrady, kde je hlína hluchá či znečištěná. Už jen tím, že konopí roste, půdu obohacuje a čistí. Jestliže se nemůžete vyhnout půdám štěrkovitým, kamenitým a jílovitým, osejte i je.
V růstovém období potřebuje konopí kromě dostatku vody velké množství dusíku. Do půdy proto, nejlépe ještě na podzim, zapravte chlévskou mrvu nebo ji vyhnojte zeleným hnojením. Dobré je také upravit pH půdy na hodnoty kolem 7-7,3. Tomu dobře poslouží drcený vápenec, sádrovec, pálené vápno či vaječné skořápky. V kyselé půdě technické konopí neprospívá.
Sejeme od první poloviny dubna do konce května v době, kdy je půda po zimním období dostatečně vlhká. Zdravému růstu rostlin prospěje, když Měsíc v době setí dorůstá. Semena sejte do řádků po jednom, do hloubky asi dva centimetry a důkladně je zalijte. Do připravené půdy můžete vložit nenaklíčená i naklíčená semena nebo předpěstované sazeničky (ty přesaďte z kelímků, až dosáhnou výšky zhruba 10 cm). Nejvhodnější doba pro přesazování předpěstovaných rostlin je navečer. Ochráníte je tak před spálením přímým slunečním světlem. Postup pro naklíčení semen je stejný jako u jiných rostlin. Důležité je nenechat sazenice vyschnout. Doporučená vzdálenost rostlin je přibližně 30 cm.
Bez ohledu na účel pěstování impozantní rostliny zkrášlí a zušlechtí vámi vybraný pozemek. V dobře připravené půdě při dostatku jarní vláhy a světla už roste konopí samo, nemusíte se tudíž bát plevelů - konopí je svým rychlým růstem jednoduše zastíní. Při péči se řiďte heslem Půdu hnojit a kypřit, oschlé listy trhat, slabé větve a vrcholky zastřihovat. Co na to paragrafy? Zákon 167/1998 Sb: § 5: článek (5) - Povolení k zacházení se nevyžaduje k získávání, skladování a zpracování konopí k účelům průmyslovým (vlákno a semeno) a pokusnickým, jakož i k obchodu s konopím za těmito účely. § 24: Zakazuje se dle odst. A) pěstovat druhy a odrůdy rostlin konopí (rod Cannabis), které mohou obsahovat více než 0,3 procenta látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů. Ohlašovací povinnost osob pěstujících technické konopí vzniká, pěstujíli na celkové ploše větší než 100 metrů čtverečních.Kurzy měn
25,310
20,530
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře