nahoru

Na forbíně - Hostinec U kamenného stolu

RADKA PRCHALOVÁ 3. června 2005 • 12:38

Hostinec U kamenného stolu Karla Poláčka patří k nejvtipnějším českým knihám. Režisér ARNOŠT GOLDFLAM, který jeho dramatizaci režíroval v Klicperově divadle v Hradci Králové, v něm přesto cítí melancholii.

Patří Karel Poláček k vašim oblíbeným autorům?
Poláčka čtu od dětství, znám ho a zabývám se jím léta. Bylo nás pár kamarádů z Brna - skladatel Jiří Bulis, herec Oldřich Navrátil, produkční Robert Fuksa a já, měli jsme ho ve velké oblibě, mnoho věcí znali dokonce nazpaměť, zvlášť z jeho Okresního města.

Dnes možná diváci znají spíš slavný film Hostinec U kamenného stolu se Svatoplukem Benešem a Rudolfem Hrušínským než samotnou knížku. Bylo vám to líto?
Ten film byl určen pro nejširší publikum a některé motivy, například smrt hoteliéra, z něj vypadly. Říkal jsem si, že je to škoda, že v divadle by to bylo pěkné. Dělal jsem to totiž jako melancholickou komedii.

Co je na Hostinci U kamenného stolu melancholického?
Vždycky mě na tom nejvíc zajímalo pozadí - Poláček tuto knížku vydal v roce 1941, kdy už nesměl pubpatizantského likovat pod vlastním jménem, kdy věděl, že už těžko uteče. Za těchto okolností se uchýlil k jakémusi snu, idyle, která však existuje právě jen v jeho představě. Přišlo mi, že jeho snění je až příliš utěšené. Cituji v inscenaci jeho krátký text odjinud o tom, jak poslouchá rádio, kde zrovna mluví Hitler. Když ho to přestane bavit, otočí knoflíkem, "vezme panu Hitlerovi slovo" a pustí si hudbu. Líbil se mi kontrast reálného světa okolo se světem vysněným. V tom je melancholie.

V Hradci Králové pracujete už poněkolikáté, bylo těžké udělat obsazení inscenace?
Přetahovali jsme se s uměleckým šéfem Vladimírem Morávkem, který mě tam před pár lety pozval, o některé herce. Nakonec jsem jich pár urval já, pár on. V Hostinci U kamenného stolu jsou všechny role vlastně hlavní, nebo alespoň stejně velké, takže herci dostali poměrně stejný prostor.

RADKA PRCHALOVÁ


Kurzy měn
25,310
20,530
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře