nahoru

Tyranovy ne-konvenční slipy

Michal Komárek 6. června 2005 • 10:36

The Sun publikoval sérii fotografií Saddáma Husajna pořízených v jeho vězeňské cele. Svržený diktátor je na nich zachycen ve slipech, při praní prádla, při odpočinku na posteli. Fotografie vyvolaly vcelku vášnivé spory o novinářské etice.

Představitelé americké armády i prezident Bush prohlásili, že je třeba věc podrobit „agresívnímu“ vyšetřování. Nejenom Saddámovi obhájci, ale například i lidé z Červeného kříže soudí, že publikace fotografií porušuje Ženevské konvence, které zajišťují práva zajatců a vězňů. Graham Dudman z listu The Sun ovšem na tuto kritiku reaguje v tom smyslu, že Saddám porušil Ženevské konvence vícekrát, než měl normální člověk teplou večeři, takže řeči o konvenci opravdu nejsou na místě.
Spor o fotky má několik rovin -v té první se probírají Ženevské konvence neboli právo každého vězně, tedy třeba i masového vraha, na slušné zacházení a soukromí. Ve druhé se argumentuje o smyslu, který může takové porušení konvencí mít - The Sun tvrdí, že jeho cílem bylo ukázat tyrana takového, jaký dnes je, starého unaveného muže v prádle, a pomoci tak ničit mýtus, který v Iráku ještě žije. Představitelé

listu dodávají, že ostatně fotografie lékařských prohlídek čerstvě zajatého Saddáma, které šířila sama armáda, byly velmi podobné a měly podobný smysl. V navazující rovině třetí se počínání novinářů vtahuje do širšího kontextu politického a tématem je, zda fotografie nemohou vyvolat další protiamerické nálady v Iráku i v jiných muslimských zemích, zda nehrozí podobný výbuch nespokojenosti jako nedávno, kdy Newsweek publikoval zprávu o znesvěcení koránu v zajateckém táboře na Guantánamu (Reflex 21/2005). Proamericky či prostě umírněně naladění komentátoři arabských listů zdůrazňují, že Američané mohou vyhrát válku s terorismem pouze tehdy, když budou sami reprezentovat silné mravní hodnoty, slušnost, vstřícnost, pochopení. A že samozřejmě takové počínání západních listů situaci komplikuje, možná ji činí neřešitelnou.
Je to velmi bizarní spor. Americká armáda pozvedá prapor Ženevských konvencí, jako by tu nebyl vývoz vězňů na mučení, Guantánamo nebo Abú Ghrajb. The Sun se Ženevským konvencím vysmívá jako něčemu formálnímu, jde-li o tyrana, diktátora, prostě Saddáma, a zároveň se ovšem hlásí k hlubšímu etickopolitickému poslání, když tvrdí, že mu jde o nahlodávání tyranova živoucího mýtu. Jakou to odpovědnost na sebe The Sun bere? Neznamená to, že tímto prohlášením svazuje možnosti své vlastní novinářské svobody? Mohl by tedy publikovat něco, co by například tyranův kult posilovalo? Vybírá The Sun svoje zprávy, reportáže a fotografie podle nějakého politického a etického klíče? A není toto přihlášení k hluboké a také problematické novinářské odpovědnosti jenom zastíráním prostého faktu, že The Sun publikoval paparazzi fotky jedné celebrity? Není celá ta debata o mýtu a tyranovi a Ženevských konvencích jenom úhybným manévrem před diskusí o nějaké elementární míře vkusu? Ostatně The Sun, respektive společnost, která ho vlastní, dal rázně najevo, že je výhradním vlastníkem fotografií a že bez zakoupení není možné reprodukovat ani tyto fotografie, ani titulní stránku listu The Sun. Poplatky za možnost uveřejnění jedné fotografie se pohybují v řádu desítek tisíc liber.
The Guardian konstatoval, že publikace fotografií překvapivě nevyvolala žádný velký zájem v Bagdádu. Cituje studenta bagdádské univerzity: „Kdo se chce dívat na obrázky starého muže v prádle?“ Nezbývá než doufat, že takových citací by se posbíralo hodně i v našem kulturním, západním světě.

Michal Komárek


Kurzy měn
25,250
20,460
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře