nahoru

Jaderná Severní Korea? Číně to nevadí.

MICHAL SEDLÁČEK 26. května 2005 • 12:35

Přes deset let hrozí severokorejský režim celému mezinárodnímu společenství, že rozšíří klub jaderných mocností, a v posledních dnech se zdá, že je ke svému vytouženému cíli blíže než kdykoli předtím.

Americké tajné služby se nemohou shodnout, jak interpretovat poslední události v okolí přísně utajeného komplexu jaderné elektrárny Jongbjon, odkud bylo odvezeno vyhořelé palivo vhodné pro výrobu obohaceného plutonia, jednoho z klíčových komponentů jaderné pumy. Obavy vzbuzují i aktivity na severovýchodě země v horských jeskyních u městečka Kilju, kde již byly postaveny tribuny, jež mají podle některých analytiků CIA sloužit k tomu, aby severokorejské vedení mohlo na vlastní kůži zažít a cítit otřesy půdy při případném podzemním jaderném výbuchu.
Severokorejské jaderné ambice nejsou od kolapsu sovětského impéria tajemstvím a první vážnou přetlačovanou se Spojenými státy si KLDR vyzkoušela v letech 1993-94. Korejci nakonec uzavřeli s Clintonovou administrativou bilaterální dohodu, v níž se zavázali, že přeruší práce na svém jaderném programu výměnou za finanční a technologickou pomoc

Spojených států a dalších zemí (založena byla Organizace pro rozvoj energetiky na Korejském poloostrově - KEDO) při řešení energetické krize země, ale i za potravinovou pomoc pro své hladovějící obyvatelstvo.
Jenže Severní Korea zmíněnou dohodu ještě za prezidenta Billa Clintona porušila a její představitelé dokonce prohlásili, že to byl jen trik, aby mohli pokračovat v jaderném výzkumu. KLDR před dvěma lety oficiálně vystoupila z režimu smlouvy OSN, jejímž cílem je bránit šíření zbraní hromadného ničení (NPT), a těžko si lze představit větší provokaci, než jakou předvedl tento měsíc severokorejský diktátor Kim Čong-il. Těsně před zahájením výroční konference této smlouvy nařídil uskutečnit test balistické rakety schopné nést jaderné hlavice.
CIA teď podezřívá severokorejské vedení, že připravuje podzemní jaderný výbuch. Sama KLDR již 10. února oficiálně oznámila, že vlastní jaderné zbraně. I když pro toto tvrzení neexistuje jasný důkaz a může jít jen o blufování s cílem získat od USA větší finanční pomoc, nelze je ani vyloučit. Poté, co Severní Korea odstoupila od smlouvy NPT, mohla ze země vyhostit veškeré inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) a nekontrolovaně pokračovat ve vývoji jaderných zbraní. Jejich existenci však může s definitivní jistotou potvrdit až uskutečněný jaderný výbuch.
Těžko se na naší planetě najde uzavřenější režim než ten severokorejský. Experti zpravodajských služeb se jen dohadují, co se skutečně v Severní Koreji odehrává, a to nejen v oblasti jaderného výzkumu. Jen těžko se například odhaduje, jak vážné jsou problémy v zásobování obyvatelstva a zda potravinová krize může přispět k procesu demokratizace, či dokonce k pádu režimu Kim Čong-ila a případnému sjednocení Korejského poloostrova. Ve Spojených státech jsou výsledky zpravodajské činnosti vůči KLDR považovány za velký neúspěch. CIA je v mnoha případech odkázána jen na satelitní snímky. Severokorejský režim se brání i návštěvám zahraničních novinářů, a tak světové sdělovací prostředky publikují zejména informace od zpravodajských služeb bez nezávislého ověření.
Právě proto budí Severní Korea tolik obav a její jaderný program spolu s tím íránským dnes představuje největší světovou bezpečnostní hrozbu. Prezident George Bush nechce odměnit severokorejské vedení za jeho jaderné ambice a odmítá zahájit bilaterální dialog, který v devadesátých letech přinesl jen Korejci porušenou dohodu. Americká administrativa trvá na pokračování rozhovorů v rámci šestičlenné skupiny, do níž kromě KLDR a USA patří i Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea. Severní Korea zatím návrat k těmto jednání odmítá.
Jak tedy dosáhnout bezjaderného Korejského poloostrova, o který usiluje Soul? Klíč k řešení drží v rukou jednoznačně Čína. Jedině čínské vedení se totiž může pochlubit vlivem v Pchjongjangu. Navíc KLDR je životně závislá na dodávkách čínské elektřiny a potravin. Jenže Čína se jaderné Severní Koreje zatím obává méně než sjednocené Korejské republiky, a tak se brzy celý svět může dočkat dalšího nebezpečného člena jaderného klubu.

MICHAL SEDLÁČEK


Kurzy měn
25,250
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře