nahoru

Vážení čtenáři,

PETR BÍLEK 26. května 2005 • 11:41

"No prosim vás, já nemám nazpátek," popudila se paní v trafice, když jsem pět lístků na hromadnou dopravu za dvanáct chtěl zaplatit tisícikorunou.

Šel jsem do stánku přes ulici. Dáma za okýnkem studovala soustředěně asi křížovku, na mou tichou prosbu ani nezvedla zrak a odsekla: "Mám jenom za osm." (Pro mimopražské čtenáře musím vysvětlit: V hlavním městě jsou jízdenky jednak za dvanáct korun, ty jsou tak říkajíc normální, jednak za osm, na ty nedojedete dál, než dohlédnete.) Bez protestu jsem se vydal hledat další prodejnu tisku.

Nestalo se mi to před dvaceti lety pod knutou monopolu PNS, vstřícnou obchodnickou ochotu takového typu produkuje současný český kapitalismus.

Určitě znáte i tuhle scénu. Vejdete do obchodu a chcete nějaký obložený chlebíček. Za pultem se vyskytuje pani a druhé pani za pultem povidá, že dneska musí holce nachystat do školy tenisky, protože jejich trenérka ... Stojíte zdvořile, nechcete rušit, čekáte, až to holka docvičí. Pak vám dojde, že tady se nenajíte, a pokusíte se zmizet po anglicku, ale u dveří vás s razancí mokrého hadru zasáhne: "Co to budééé!"

Podle mého názoru musí existovat nějaký mezinárodní uznaný pakt.

Podle něho si slušné zacházení v obchodech a hospodách nezasloužíme. Kořistnický tlak cizáckých majitelů a šéfů sice u kolébky kapitalismu v české republice nutil zaměstnance ke korektnosti a respektu k zákazníkům, časem ale bossové pochopili, že krajový obyčej je silnější, že se to nedá zlomit. Zdvořilost u nás nejen bolí, ale je i kontraproduktivní. Je nám jasné, že když konkurence, tak tvrdá a s nikým se nemazat.

Kam bysme přišli, pani.

PETR BÍLEK


Kurzy měn
25,240
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře