nahoru

Setba, ta se počítá ...

RADIM KOPÁČ 24. května 2005 • 01:15

Cenově dostupné obrazové publikace, kterými německé nakladatelství Benedikta Taschena zaplavilo celý svět, se před několika lety zabydlely i na pultech zdejších knihkupectví. Edice českých mutací se ujalo nakladatelství Slovart. V asi nejpopulárnější řadě Mistři světového umění ke čtenáři zatím doputovaly dvě desítky titulů: Mezi nimi monografie Michelangela, Rembrandta nebo Botticelliho, ale také knihy věnované Juanu Miróovi, Modiglianimu nebo cyklostylovému kouzelníkovi s plechovkami od polévky a s americkým dolarem Andymu Warholovi.
Kromě monografií jednotlivých umělců Taschen vydává i publikace představující umělecké směry - právě teď vyšly svazky Expresionismus a Surrealismus. Norbert Wolf v úvodní stati k titulu mapujícímu díla necelých tří desítek tvůrců expresionismu charakterizuje tento projev takto: "Z kubismu a futurismu byla nadělána sekaná, metafyzický německý biftek - expresionismus." Surrealismus, ovlivněný nejen expresionistickými výboji, ale také jarryovskou patafyzikou, a především dada, vstoupil na scénu s Prvním manifestem surrealismu, který tehdy osmadvacetiletý básník André Breton sepsal v roce 1924. V příštích patnácti letech Evropu zaplavily vlny krátkých spojení a uvolněných fantazií, snová symbolika poučená freudovskou psychoanalýzou. Ernstovy, Magrittovy nebo Dalího malířské vize, Bretonovy, Eluardovy a Tzarovy horečnaté verbální eskapády, filmová kouzla a čáry Luise Bun~uela -všechny tyto projevy ilustrovaly surrealistickou víru v sílu prazákladní nevědomé energie v člověku.
Především zásluhou kvalitních reprodukcí i po osmdesáti letech jak surrealistické, tak expresionistické umění "smývá z duše prach každodennosti", jak v jednom ze svých bonmotů poznamenal Picasso. A též platí, citujeme-li slova Juana Miróa, že "důležitější než umělecké dílo samo je jeho účinek. Umění může pominout, umělecké dílo být zničeno, ale setba, ta se počítá."

RADIM KOPÁČ


Kurzy měn
25,240
20,450
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře