nahoru

Osmý den

D. HRUBÝ 24. května 2005 • 00:26

JSME Z JEDNÉ LÍHNĚ. Rakouská televize projevila během přenosu finálového utkání mistrovství světa nebývalou úctu k autoritám, diplomaticky řečeno. Směšného patolízalství a servility, budeme-li mluvit bez eufemismů. Čestnou lóži, jíž kraloval Václav Klaus, zabrala během zápasu i po něm nesčetněkrát. Jako by právě on byl největším hrdinou večerních minut - a prezident se nadouval, ó běda, snad takové lokajství rakouského režiséra očekával! Inu, společné kořeny našich národů se nezapřou! OMLUVA AGENTŮM. Až se zpožděním jsem zjistil svou neinformovanost, když jsem si v Osmém dnu utahoval z toho, že komunista Vojtěch Filip předal bývalému agentovi StB Karlu Srpovi masarykovskou medaili za budování demokracie. Nevěděl jsem totiž, že i pan Vojtěch Filip, dnes místopředseda Poslanecké sněmovny a KSČM, byl agentem StB, byť prý donášel nevědomky. Oběma pánům se omlouvám. Šlo zjevně o vnitřní rituál téhle organizace, něco jako když zednáři nosí zástěrku a kladívko, do čehož my, obyčejní smrtelníci, nemáme co strkat nos. Pozdravujte vrchního zednáře, pana generála Lorence, jehož věhlas kovaného masarykovce k nám doléhá i z daleké Bratislavy. BARVIČKY. Už dlouho si politici rádi v televizi hrají s barvami. Začínalo to fialovými saky a končilo mnohamiliardovými tunely. Nyní jsme dál. Například předseda ODS Mirek Topolánek argumentoval v Sedmičce 15. května výhradně barevnými partajními grafy, které kamera snímala až před koncem. Bezvadně fungují, zvlášť v případě růstu HDP či důsledků rovné daně. Třeba růžové sloupce záporného HDP za Vaší vlády vždy vzbudí kladnější emoce než černé sloupce kladného HDP za vlády opozice. U jarně zelenkavého sloupce daně si zase vůbec neuvědomíte, že vlastně platíte víc než u okrového. Jen jsem si při tom všem vzpomněl na barevné koláče Vladimíra Železného. Vypadaly tak krásně - dokud jsme je nezaplatili všichni.
D. Hrubý

OMLUVA AGENTŮM.

Až se zpožděním jsem zjistil svou neinformovanost, když jsem si v Osmém dnu utahoval z toho, že komunista Vojtěch Filip předal bývalému agentovi StB Karlu Srpovi masarykovskou medaili za budování demokracie. Nevěděl jsem totiž, že i pan Vojtěch Filip, dnes místopředseda Poslanecké sněmovny a KSČM, byl agentem StB, byť prý donášel nevědomky. Oběma pánům se omlouvám. Šlo zjevně o vnitřní rituál téhle organizace, něco jako když zednáři nosí zástěrku a kladívko, do čehož my, obyčejní smrtelníci, nemáme co strkat nos. Pozdravujte vrchního zednáře, pana generála Lorence, jehož věhlas kovaného masarykovce k nám doléhá i z daleké Bratislavy.
T. FEŘTEK

BARVIČKY.

Už dlouho si politici rádi v televizi hrají s barvami. Začínalo to fialovými saky a končilo mnohamiliardovými tunely. Nyní jsme dál. Například předseda ODS Mirek Topolánek argumentoval v Sedmičce 15. května výhradně barevnými partajními grafy, které kamera snímala až před koncem. Bezvadně fungují, zvlášť v případě růstu HDP či důsledků rovné daně. Třeba růžové sloupce záporného HDP za Vaší vlády vždy vzbudí kladnější emoce než černé sloupce kladného HDP za vlády opozice. U jarně zelenkavého sloupce daně si zase vůbec neuvědomíte, že vlastně platíte víc než u okrového. Jen jsem si při tom všem vzpomněl na barevné koláče Vladimíra Železného. Vypadaly tak krásně - dokud jsme je nezaplatili všichni.
P. HOLEC

D. HRUBÝ


Kurzy měn
25,240
20,450
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře