nahoru

Tabák uvádí

Luděk Staněk 12. května 2005 • 14:16

Obecně se má za to, že taneční scéna je skrz naskrz prolezlá nelegálními substancemi. Omyl. Ve skutečnosti je její klíčovou drogou tabák. Už několik let totiž sponzorují všechny větší akce tabákové společnosti. Se změnou legislativy, omezující možnosti jejich prezentace, se nyní tyto

firmy uchylují ke stále rafinovanějším trikům, jak v této atraktivní cílové skupině, již lze ještě naučit kouřit, fungovat. Mezi poslední výkřiky (a hodně hlasité) patří pokus společnosti Philip Morris pojistit si taneční scénu konceptem série parties Ultraviolet, obdobou někdejších L&M parties.
Třináctého května se ve třech českých městech představí velmi solidní line-up. V Praze třeba excelentní skupina Freestylers s neméně zajímavým DJ Felixem Da Housecatem, jehož živě uvidí i uslyší i v Ostravě a Brně. Tam pak živě vystoupí mimo jiné čeští Ohm Square, kteří právě vydali novou desku. Největší kouzlo akce Ultraviolet ovšem spočívá v tom, že se na ni dostanete zcela zadarmo. Tedy: téměř zcela. Pořadatelům totiž musíte svěřit své telefonní číslo, jméno a datum narození. A taky potvrdit, že je vám víc než osmnáct let a kouříte.
Mnoha lidem se podobné praktiky pochopitelně vůbec nelíbí. Například na fórech serveru techno.cz se velmi živě diskutuje o tom, jestli je postup pořadatele vůbec legální a nedochází k diskriminaci nekuřáků. Organizátoři samozřejmě tvrdí, že je všechno naprosto v pořádku. K diskriminaci nekuřáků podle nich nedochází už proto, že pokud jako nekuřák s podmínkami nesouhlasíte a nechce se vám lhát, máte k dispozici vstupenky, jejichž omezené množství je v prodeji před začátkem akce. Nekuřáci si prostě můžou lístky koupit, byť v omezeném množství. Podle Tomáše Tesaře z oddělení vnějších vztahů Philip Morris je tak vše vyřízeno. Vtip je ovšem v tom, že o této možnosti zřejmě věděl jen on. Informace pro nekuřáky totiž nebyla k dispozici ani v oficiální tiskové zprávě, ani na stránkách ultraviolet. cz. Ty navíc sloužily především k registraci návštěvníků-kuřáků a poskytnutí telefonního čísla firmě Philip Morris na tři roky. Důvod? Tabákový výrobce vás bude tři roky obtěžovat svými reklamními SMS. Že pošlete své opravdové číslo, si sponzor samozřejmě ohlídá. Po registraci vám na ně pošle potvrzení.
Chudší účastníci si určitě nebudou s nějakými údaji příliš lámat hlavu a vzdají se svých osobních údajů, dramaturgie parties je atraktivní. A stejné platí pro hudebníky, možná proto, že po nich telefonní číslo na tři roky nikdo nechce. "Bez komentáře," odpověděl BPM například Jan Čechtický z Ohm Square na dotaz, jak se mu bude poprvé v životě hrát s jistotou, že proti němu v publiku stojí samí kuřáci.

***

bpm indikátor

+

Další moloch pochopil, že se časy mění. Vydavatelství EMI Group podepsalo dohodu s dvaceti "evropskými" internetovými hudebními distributory, takže na webu nabídne kolem 140 tisíc hudebních titulů. Ve dvacítce internetových adres se objevují například Wanadoo, MSN patřící pod americký Microsoft, hudební kanál MTV či maloobchod HMV. Jakmile je začnou hrát rádia, budou se přes Internet prodávat i singly. S elektronickým stahováním hudby souhlasilo devadesát procent všech autorů EMI, zapřeli se jen Rolling Stones či přeživší Beatles. Koho ale ještě zajímají?

-

Byrokrati v máku! Nedávno jsme v BPM psali, že když ho jen nehulíte, může mít pěstování a využívání průmyslového konopí něco do sebe. To si zřejmě myslí i celníci. Od května jim proto musejí pěstitelé konopí stejně jako máku s plochou větší než 100 metrů čtverečních podávat pravidelné hlášení nejen o velikosti plochy, ale později i o sklizeném množství. Když zapomenou, čeká je pokuta od sto tisíc do půl miliónu korun.Kurzy měn
25,240
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře