nahoru

Vejce s Úžasňákem

PETRA KONRÁDOVÁ 12. května 2005 • 12:45

"Mami, to je podvod!" smázl syn mini kinder-hračky se stolu, až se rozletěly po kuchyni. Aby nebrečel, tak se naštval. Měl smůlu, vykoledoval si o velikonocích sedm vajec s překvapením, a ani v jednom nebyl ÚŽASŇÁK! Přitom ve všech obchodech tehdy stály kinder-stojany s avizovanou úžasňáckou sérií. A tak jsem se rozhodla zavolat šéfovi české kinder-pobočky a vsadit se s ním. Nakoupíme spoustu vajec, rozdáme je ve školkách a spočítáme, v kolika z nich jsou Úžasňáci.

Naše rodina v tom takzvaně "jede". Copak film Úžasňákovi, v němž hlavní roli Jamese Bonda převzala sympatická rodina se superschopnostmi, to je fenomén sám o sobě, ale vejce s překvapením je geniální výrobek. Má tradici a stabilní kvalitu, děti ho milují. Kupte dneska něco svým či cizím ratolestem za méně než dvacku a téměř kdekoliv tak, aby to přežilo mnohonásobné rozebrání a skládání, podněcovalo zručnost, myšlení i fantazii, a ještě v tom byl moment překvapení a něco na zub.
Postavičky a vozítka z filmu Úžasňákovi snáší pomyslná kinder-slepice až v každém pátém vajíčku, což jsem zjistila na Internetu, v obchodě mi malý nápis "1 z 5" na papírovém stojanu unikl. V jednom platu (4 x 6 vajec) je tedy jen čtyři až pět Úžasňáků. Ostatní hračky jsou taky prima, ale připadá mi to stejně málo. Kdyby alespoň každé čtvrté.
Sázka tedy měla vypadat takto: Koupíme v mnou vybraném obchodě dva kartóny kinder vajec (po 72 kusech) a odneseme je do mateřské školy. Pokud děti objeví v každém pátém vejci Úžasňáka, platím to já. Pokud ne, platí to výrobce. Pokud na sázku nepřistoupí, provedu celou akci bez jejich účasti. Vždyť to bude zábava!

KINDER-TAJEMSTVÍ

Realita je vždycky trochu jiná, než si domýšlíme. Marketing brand manager Jana Štveráková ze mě radost neměla. Vysvětlila mi, že ani ona nepozná, co je uvnitř, že i ona by musela vejce rozbalit. Dříve se to usuzovalo podle váhy nebo podle toho, které více chrastí, dnes se to prý zjistit nedá. Žloutky se plní v Itálii a do čokolády a staniolu se vkládají v Polsku. Kartóny putují zabalené z továrny až do obchodu. Speciální série jsou tři do roka - jedna od podzimu (naposledy

Krtci-super agenti), jedna od jara (Úžasňáci) a jedna na léto (právě přichází Asterix). Když se objeví nová série, rozbalí české vedení minimálně dva kartóny, aby se ujistilo, že je to s poměrem sérií v pořádku, že ta speciální je v každém pátém kousku. Pokud však koupím kartón vajec v obchodě, je možné, že byla manipulací zpřeházena, a tudíž je výsledek testu matematicky scestný, opakovala neustále paní Štveráková. Ale pokud prý i nadále trvám na svém nápadu, vyjdou mi vstříc a dva zalepené kartóny z továrny mi dají k dispozici. "Nemusíte se bát, že bychom v nich něco vyměňovali, to nepřichází v úvahu, my skutečně nevíme, co v kterém vejci je, a kartóny vám dáme neporušené." Jenže stejně jako ona nemohla věřit mně, že nezkreslím výsledek "šetření" proti její firmě, tak ani já jsem nemohla věřit jí, že to tak skutečně je. Takže jsme se dohodly na jednom kartónu od nich a jednom z obchodu a sázka se nekonala, asi že je to příliš vážná věc, když jde o pověst značky.

TELEFON DO RÁJE

Na chodbě, na podstavcích ve vitrínkách sedí na sametu malé sladké pyramidy ze slavných kuliček obalených v oříškách nebo kokosu. Já sedím v kanceláři a culím se též sladce, protože po krátkém expozé do dějin a priorit věhlasné cukrářské značky přede mnou paní manažerka vyjímá z krabice velký papírový telefon s logem Úžasňáků a otevírá ho. Uvnitř se objeví něco, z čeho by se mému dítěti - a teď je to slovo na místě - úžasem zatajil dech a podlomila kolínka. Co by rodič pro takový okamžik neudělal. "No to je nádhera!" volám a dojímám se z figurek instalovaných v telefonu jako v pokojíčku. Je tu táta Bob, strejda Mražoun, máma Elastička, puberťačka Violet, miminko Jack Jack, kluk Dash i divná Edna módní a k tomu autíčko, stíhačka ... "To mi nedávejte! To by byl úplatek!" směju se proti své mateřské vůli. Vzápětí se dozvídám, že vedle v místnosti si mohu prohlédnout vybalené kartóny. "Mám od rozdělávání těch žloutků úplně zničené ruce," říká moje hostitelka, ale už je více v klidu. Raději před mou akcí překontrolovala čtyři kartóny a výsledek ji uklidnil - v každém našla od 13 do 16 vajec (ze 72) s vytouženými "Ú". Což je v průměru více než každé páté. Do školky se mnou posílá jeden kartón, úžasný telefon a PR pracovnici.

KRIZE

A teď vyvstal vskutku nečekaný problém, který mohl test úplně zhatit. Nevím, jestli jste někdy kupovali kartón kinder-vajec, je to celkem hezký pocit, taková krabice mnoha malých dětských štěstí v sobě skrývá veselou energii. Ale v okruhu kilometru kolem dvou vybraných mateřských škol ho prostě nikde neměli. Potřebujeme nějaký zákazníky netknutý, byť již i vybalený. Ani v supermarketu, kde stojan láká vždy a neochvějně, dnes nic není. Totiž série s filmovými superhrdiny právě končí a na léto ji střídají figurky z Asterixe v tzv. Kinder-joy variantě pro teplé počasí. Nakonec kartón přece jen seženu o dva dny později v jiné čtvrti.
Co se dělo ve školkách, to myslím netřeba popisovat. Nemyslete si, že předškolní děti neznají Úžasňáky, ať už si o vhodnosti filmu pro děti téhle věkové kategorie myslíte své. Nad telefonem jsou zcela bez sebe, překřikují se, kdo zná víc postaviček. Co se týče kinder-vajec - oči zajiskří i paním učitelkám, když na ně zbudou. Na povel: Rozbalit! utichne zvonivý rej dětských hlásků a je slyšet jen šustění staniolu, předzvěst nadšení.

VÍTĚZSTVÍ

V kartónu dodaném firmou bylo třináct Úžasňáků ze 72 vajec, tedy o jednoho méně, než by mělo být. V kartónu z obchodu jich však bylo dokonce sedmnáct, tedy o tři více. V jedné ze školek dostalo každé dítě dvě vejce a hra na překvapení se tak vyjevila lépe: hned dvě děti měly velké štěstí - rozbalily dva Úžasňáky! Zato můj syn měl opět smůlu, neměl žádného. Ale poté, co si v telefonu prohlédl vytoužené figurky, mu to nějak nevadilo. Ne že by dále netoužil po padouchu Syndromovi s raketovými botami. Ale - ony jsou ty jiné, byť s žádným příběhem nespojené hračky vlastně leckdy hezčí a zajímavější. A tak jsme nakonec měli radost všichni - děti, výrobce i já.

PETRA KONRÁDOVÁ


Kurzy měn
25,310
20,530
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře