nahoru

Digitální jaro je tady!

JAN NOVÁK 15. dubna 2005 • 15:34

Nejvíc se majitelé digitálních fotoaparátů "množí" přes zimu, konkrétně o vánocích. S pěkným počasím pak všechny čeká křest ohněm či, lépe řečeno, jarním sluncem. Elektronické fotografování v exteriérech se od práce s klasickými přístroji poněkud liší, je proto dobré se předem připravit na některá překvapení a záludnosti.

"Rozdivočelý" fotograf může mít v terénu problémy s kapacitou paměti. Rozhodně se nespokojte jen s paměťovou kartou, kterou jste dostali s přístrojem, protože prožluklí výrobci samozřejmě "zadarmo" dodávají jen tu nejmenší. Pořiďte si naopak kartu s největší kapacitou, jaká je na trhu. I když to vypadá jako velká investice, peníze vložené do foťáku se tím v mnoha situacích zúročí. Samozřejmě není špatné mít takových karet víc. Ještě lepší je externí velkokapacitní paměť (většinou v podobě pevného disku s příslušnými sloty na zasunutí karet), kam lze obrázky z přístroje přetahovat. Obrazové databanky určené speciálně pro fotografy mají kapesní rozměry a bateriové napájení, takže není problém je brát na jakékoliv fotografické safari s sebou. Některá tato zařízení disponují i LCD obrazovkou, na níž si lze fotky prohlédnout lépe než na maličkém displeji fotoaparátu.

Foto
Další odlišností digitálního přístroje od klasického je obvykle podstatně nižší odolnost vůči nepříznivým vnějším podmínkám. Zejména zima a vlhkost umějí digiťák vyřadit z provozu překvapivě rychle - a na jaře není o záludnosti počasí nikdy nouze. Vždy proto nosíme přístroj ve vhodném obalu. Pokud nás na horské túře zaskočí teploty pod bodem mrazu, pak fotoaparát nejlépe udržíme v provozu, když ho nosíme na těle pod bundou a svetrem. Proti vodě výrobci u některých typů nabízejí speciální sportovní pouzdra. Jsme-li ale milovníky opravdu adrenalinových sportů a extrémních situací, pak nám asi přece jen lépe poslouží starý dobrý přístroj na kinofilm - ostatně ne nadarmo se Nikon nedávno vrátil k zrcadlovkám, které nemají vůbec žádnou elektroniku.
U levnějších digitálních fotoaparátů se v přírodě často jako nedostatek projeví nemožnost používat příslušenství. Zdaleka nejde jenom o speciální objektivy či mezikroužky pro milovníky "lovů beze zbraní" nebo makrofotografie. Dokonce i u obyčejných krajinek může vadit, že na objektivu není nasazen UV filtr, což leckdy vede k nepříjemně přesvětlené obloze na snímku. Improvizovaným řešením je pořídit si filtr ke klasické zrcadlovce a prostě ho při fotografování před objektivem přidržet. Kutilové jistě najdou i lepší možnosti, jak filtr uchytit, i když mnohé miniaturní digiťáky jim v tomto ohledu příliš vstříc nevycházejí. UV filtr ostatně poslouží i jako vítaná ochrana objektivu před nepříznivými vlivy, kterých je v přírodě o dost víc než v interiérech.
Po pravdě řečeno, většina běžných digitálních přístrojů se pro vážnější fotografování v přírodě hodí stejně málo jako levné kinofilmové kompakty. Pokud nás proto exteriérové fotografování nadchne nebo pokud už předem víme, že spíš než statické portréty známých nám tvůrčí radost působí snímky z lesů, hor a strání, pak je nejlepší si trochu připlatit už při samotné koupi digiťáku. Cenový rozdíl mezi luxusnějším digitálním kompaktem a zrcadlovkou dnes už není nijak propastný, zato mezi tvůrčími možnostmi, vybavením a funkcemi zeje skutečná Macocha. S výjimkou náročnosti na energii a paměť postrádá slušná digitální zrcadlovka většinu omezení, o kterých tu byla řeč.

JAN NOVÁK


Kurzy měn
25,250
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře