nahoru

Notebook Miloše Čermáka

Miloš Čermák 15. dubna 2005 • 15:34

BÍLÍ MUŽI ...

... neumějí skákat, ale docela dobře jim jde blogování. Tvrdí to aspoň Steven Levy v časopise Newsweek z minulého týdne. K postřehu o politické nekorektnosti americké blogosféry dospěl na konferenci o médiích a blogování, která se konala na Harvardu. Říká: vezměte si seznam stovky nejčtenějších amerických blogů a s překvapením zjistíte, že na něm najdete téměř výhradně "bílé muže". Profil elity amerického blogování je v ostrém nesouladu s tím, jak jsou počátkem jednadvacátého století personálně obsazeny redakce tradičních amerických médií. Mezi novináři jsou celkem proporcionálně zastoupeni muži a ženy a také příslušníci různých menšin.
Nabízejí se dvě odpovědi, proč to tak je.Ta první zní, že současné obsazení redakcí je důsledkem naplňování kvót, nikoliv přirozené soutěže novinářů a komentátorů, kdo si to či ono prestižní místo zaslouží. Jinými slovy, že když se má redakce rozhodnout mezi stejně kvalitní černoškou a bělochem a potřebuje zrovna zvýšit procento zaměstnaných černochů a žen, dá přednost černošce (zcela bezkonkurenční kandidátkou je pak černoška lesbické orientace, ale to už jsme na tenkém ledě hospodského humoru). Druhá odpověď říká, že blogosféra funguje jako živý organismus, kde jednotlivé orgány nepropojují tepny a vlásečnice, nýbrž internetové linky. A ty si mezi sebou vyměňují jen "hoši, kteří spolu mluví". V tomto případě obvykle bílí muži. Tato teze bourá tradiční představu blogosféry jako demokratického podhoubí "občanského žurnalismu" a ukazuje ji spíše jako elitářský klub, který mezi sebe jen málokdy pustí někoho "nového". A už vůbec ne "jiného".
Těžko říct, která odpověď je pravdivější. Možná obě. V obou je však každopádně ukryt zajímavý postřeh: totiž že Internet se začíná svým uspořádáním a strukturou podobat lidské společnosti. V tom případě ho čeká dlouhý a strastiplný vývoj. Všechny pohromy a revoluce jsou ještě před námi.Kurzy měn
25,310
20,530
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře