nahoru

Policie musí chránit hnusnomyšlenkáře

Jiří X. Doležal 12. května 2005 • 10:08

Stínový ministr vnitra Ivan Langer žádá prošetřit prvomájový postup policie a veřejnost je znepokojena, že "Grosstapo" padlého premiéra chrání neonacisty a zatýká antikomunisty. Co se vlastně první májový den stalo?

Na Letenské pláni v Praze se sešla parta více než nesympatická - několik tisíc komunistů, především pamětníků, kteří se slzou v oku vzpomínali na osmdesátá léta a normalizaci. Tato nesympatická skupina obyvatel má bohužel silné zastoupení v Parlamentu. Její vedení podniklo potřebné úřední kroky - nahlásilo prvomájovou demonstraci - v dostatečném předstihu.
Partička ještě nesympatičtější, naštěstí neparlamentních neonacistů, se sešla v počtu asi tří set mužů v Brně ke stejně úředně nahlášenému pochodu.
Přívrženci obou - komunistů i neonacistů - mají společnou stranickou disciplínu, úctu k Řádu a Pořádku, a obě si dávají úzkostlivý pozor, aby vše, co veřejně říkají, bylo alespoň zdánlivě v souladu se zákonem. A tak účastníci obou shromáždění neporušili v jejich průběhu zákon, alespoň dokud to neodhalí zdlouhavé vědecké expertizy obsahu projevů a symbolů.
Ta násilničtější partička v podstatě ani zákon porušit nemohla. Plešatí byli totiž v Brně očekáváni policejní silou tak hrozivou, že si v průběhu své legální demonstrace nikdo nedovolil ani odhodit vajgla. Tři sta nácků bylo neprodyšně obklopeno stovkami policejních těžkooděnců, takže demonstrující neonacisté působili, přes zrůdnost idejí, jež propagovali, spíše dojmem stáda dobytka infikovaného zvláště nechutnou infekční chorobou, nyní transportovaného do kafilérie. Na výtržnosti v průběhu demonstrace jim policie nedala nejmenší prostor.

VÝTRŽNÍCI

Co se však stalo? V Praze na Letné přispěchal ke komunistické tribuně sympatický antikomunista se sympatickým stanoviskem, totiž, že zde demonstrují zločinci, v sympatickém tričku požadujícím rozumnou věc - veřejný proces s Vladimírem Hučínem - a nahlas vyjádřil sympatický názor, se kterým se plně ztotožňuji: Že by komunisté měli jít kamsi a ještě dál. Demonstrující komunisté požádali policii, aby jej odvedla, že je tím ruší. Policisté muže odvedli, ale on kladl odpor, tak ho naložili do auta a chtěli odvézt, jenže někdo jiný jim v té chvíli - chtěl se zastat sympatického antikomunisty -

probodal pneumatiky. Rovněž muže podezřelého, že do policejního auta - v dobrém úmyslu - kopal, policie odvezla.
Pravda je taková, že první antikomunista svůj sympatický názor na komunisty i pravdu o tom, že komunismus je zločinná ideologie, řval někde, kde to měli jiní zamluvené k jinému účelu. A tak, byť by křičel sebesympatičtější věci, byl v té chvíli prostě výtržníkem. A v souladu s pravidly demokracie policie udělala v té chvíli to jediné, co mohla - výtržníka odvedla a zajistila nesympatickým demonstrantům klid na jejich legální demonstraci v podstatě jakýchkoliv, byť sebeidiotštějších postojů.
O druhém zadrženém antikomunistovi to platí dvojnásob - násilí proti policejnímu úředníkovi ve službě je v demokratickém systému nepřípustné, ohrožuje samu podstatu demokracie, a odvést takového člověka policisté prostě musejí. Stát, v němž bychom se jako občané nezřekli útočného násilí proti státu samému, by fungoval jako jeden velký jihoamerický slum.
Tolik k policejním aktivitám kolem komunistické demonstrace v Praze.

V MEZÍCH ZÁKONA

A co se dělo kolem neonacistů v Brně? Když tato parta, od nenakaženého obyvatelstva oddělená neprodyšným policejním kordónem, pochodovala po předem oznámené trase a neporušovala zákony, bylo povinností policie v demokratické zemi uvolnit průvodu cestu, když se ji náckům pokusilo asi deset anarchistů zatarasit vlastními těly. A to se také skutečně stalo. Policisté je odtáhli, aby náckové mohli projít. O sympatiích policie k plešatým prokazatelně nelze mluvit - v předvečer demonstrace policisté odchytli čtyři nácky polepující Brno rasistickými samolepkami a ihned je obvinili z trestného činu.
A tak není ani zde proti čemu protestovat. Když si totiž v demokracii i sebevětší idioti uspořádají ohlášený mítink, mohou se na něm, pokud neporušují zákony, v klidu shromáždit a popovídat si sebevětší nesmysly. Policie je povinna je chránit bez ohledu na to, jak hnusné věci si tito demonstranti myslí. Stejně tak musí policie zasáhnout proti všem, kdo narušují veřejný pořádek na shromáždění oněch hnusnomyšlenkářů. Pokud bychom totiž umožnili, aby policie soudila, zda jsou shromáždění lidí a myšlenky na něm propagované v pořádku, a podle toho shromáždění rozehnala nebo ne, ocitli bychom se rázem zcela mimo rámec západní demokracie. Policie nesmí hlídat "správnost myšlenek" a zasahovat proti "těm nesprávným". Jejím úkolem je jen a jen dozor nad dodržováním zákonů a vynucování veřejného pořádku. A svědčí o pozitivním vývoji naší demokracie, že veřejný pořádek letos na 1. máje policie vynutila i ve prospěch takových subjektů, jako jsou komunisté a neonacisté.

O autorovi| AUTOR JE SYMPATIZANT ANTIFAŠISTŮ Z BRNAKurzy měn
25,250
20,460
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře