nahoru

Modrá záře nad Kladnem

Michal Komárek 7. dubna 2004 • 14:38

Kladenský primátor Milan Volf (40) (ODS) sedí ve vazební věznici. Policie vrší obvinění. A novináři téměř jednotně vytvářejí obraz města ovládaného partou bezskrupulózních politiků a sportovců, kteří se vozí drahými auty, přihrávají si vzájemně zakázky a kašlou na právo i prosté občany. Je to opravdu tak jednoduché a přehledné?

Milan Volf je obviněn z toho, že před třemi roky svévolně, bez souhlasu zastupitelstva a mimo rozpočtová pravidla nalil do místního hokejového klubu 41 miliónů korun. Po Volfově zadržení přišla policie s dalším obviněním - primátor si bez výběrového řízení a opět bez souhlasu zastupitelů vloni pořídil luxusní vůz za tři milióny. Aféru s drahým vozem média důkladně propírala už na podzim. Policie zasáhla až dnes a také se nechala slyšet, že bude prověřovat osobní majetkové poměry primátora a zjišťovat, zda nepodlehl korupčním svodům.
A v klidu ji nenechává ani stavba kladenského aquaparku. Zakázku za 170 miliónů totiž předloni dostala kladenská firma, v jejímž vedení je Jaromír Jágr starší, jinak

Foto
též prezident kladenského hokejového klubu. Manažerem klubu je Otakar Černý, v současnosti radní za ODS. Připočtěme, že kladenská ODS získala v posledních komunálních volbách absolutní většinu a Milan Volf je bývalý špičkový hokejista. Takže vše je jasné, ne?

AUDI A MEDVĚDI

"Primátor má od počátku pověst pistolníka, je přímočarý, umí se zviditelnit. Jako bývalý hokejista smaží peníze do hokeje, jeho svět je trochu černobílý - vidí ho přes švihadlo. Po ukončení hokejové kariéry učil tělocvik a dobře udělal, že se dal na politiku. Moc jiných možností, jak se uplatnit, asi neměl." S podobnou charakteristikou primátora Milana Volfa se na Kladně setkáte často. Obvykle anonymně. Ale ta charakteristika má i druhou polovinu: "Nevěřím, že těch 41 miliónů je nějaký tunel. Tam musí jít spíš o nějaké formální účetní problémy. Navíc, hokej na Kladně musí prostě podporovat každý, město tím opravdu žije bez ohledu na to, kdo je právě na radnici. A mimo diskusi je i to, že za poslední léta se na Kladně udělalo hodně práce." Pistolník Volf proslul nejenom tím, že si s notnou dávkou arogance pořídil luxusní audi a odmítal veškerou kritiku. Ještě dříve se stal mediální hvězdou, když zbudoval v místní zámecké zahradě medvědárium a nechal sem převézt dva zbídačené medvědy, pohozené v jižních Čechách jakýmsi zahraničním cirkusem.
Foto
Medvědi prospívají a primátor je chodí krmit. Namísto prorezlého zchátralého bazénu nechal magistrát postavit moderní aquapark a v centru města vyrostla úhledná pěší zóna lemovaná kavárnami a obchody. Na ní vás nenapadne, že procházíte donedávna typickým dělnickým městem, které žije kromě hokeje ještě tak hutí a doly. Jenže: není to jenom pozlátko? Lidové noviny přinesly minulý týden článek, který označil Kladno za jednu velkou Potěmkinovu vesnici. Centrum vzkvétá, zatímco okrajové čtvrti nemají ani kanalizaci a po vozovkách se nedá jezdit. Tento názor sdílí i kladenský historik, ekolog a občanský aktivista Kamil Podroužek: "Není problém postavit aquapark nebo pěší zónu. Problém je investovat rozumně do budoucnosti města. A to magistrát nedělá."

POLDOVKA A ŠVERMOV

Rudá záře nad Kladnem - tak se jmenovala kniha komunistického prezidenta Antonína Zápotockého. Rudá jako barva politická i jako barva ohňů v proslulé huti Poldi. Po neméně proslulé privatizaci ovšem Poldovka v devadesátých letech zkrachovala. Předtím zaměstnávala dvacet tisíc lidí. Zavřené jsou už i místní doly. Dalších víc než tisíc lidí. Zejména kladenská čtvrť Švermov je opravdu v dezolátním stavu - lidé z téhle poddolované oblasti bez kanalizace a plynu těžko najdou útěchu při procházce pěší zónou či pohledu na primátora krmícího medvědy. Možná už je tolik netěší ani ten hokej. Člověk by čekal, že v takhle zkoušeném městě nutně vzroste nezaměstnanost a preference komunistů. Jenže to tak není. Proč? Možná proto, že město zase tak nesmyslně nehospodaří.
Mluvčí magistrátu Ladislav Pavlík: "Do Švermova šlo za posledních šest let přes čtyři sta miliónů korun. Tedy mnohem víc než třeba do centrální části Kladna. Celková obnova by ale stála přes jeden a půl miliardy. Víme, že to jde pomalu, ale na víc prostě město nemá. Žádáme nyní o grant Evropskou unii, ten by práce výrazně urychlil." Když je málo peněz, proč se staví aquapark? Odpověď: na provoz starého bazénu město ročně doplácelo deset miliónů, aquapark naopak deset miliónů za rok vydělal. Lidi ze Švermova to asi neuklidní, novinář by si toho všimnout mohl. A navíc jsou tu další fakta: Volf je primátorem od roku 1998, tehdy vládla na Kladně ODS v koalici s ČSSD. Před dvěma lety vyhrála komunální volby zcela suverénně ODS - má devatenáct mandátů, sociální demokraté osm a komunisté šest. Za dobu Volfova primátorování se rozpočet města téměř zdvojnásobil. A nezaměstnanost nedosahuje ani celostátního průměru.

NAŠI LIDÉ NESPÍ

Lidé z magistrátu nepopírají, že s financováním hokeje byly problémy. Vždyť ta kauza je už tři roky stará a probíralo ji zastupitelstvo i kontrolní výbor, byl pořízen audit. Policie zahájila vyšetřování před dvěma roky a nedávno obvinila Václava Přibyla, bývalého jednatele městem vlastněné firmy Sportovní areály města Kladna
Foto
(SAMK). Proč tedy rozruch kolem kladenského primátora nastal právě teď? Lidé z magistrátu a ODS mají pocit, že kauzu provázejí některé zvláštní okolnosti. "Před pár dny navštívil Kladensko ministr Gross. Na besedě s občany musel čelit otázkám ohledně nedávného odvolání kladenského policejního ředitele, který údajně zneužil pravomoci veřejného činitele. Obvinění bylo dosti nejasné, nakonec bylo překvapivě zrušeno. Gross se také sešel s místními policisty," připomenul mimo jiné první náměstek kladenského primátora Dan Jiránek. "Na té besedě s občany mimo jiné řekl: Naši lidé na Kladně nespí."
Gross byl na Kladně patnáctého března. Volf byl zatčen o týden později. Další Volfův náměstek, Antonín Kajgr, říká: "Moc rád bych se mýlil, ale cítím tady možnost politické manipulace. Primátor může být ve vazbě tři měsíce. A představte si, že až ho pustí, budou před věznicí stát mediální štáby, připomenou celou kauzu a všude dají za Volfovo jméno proloženě ODS. A za pár dnů nato budou volby do Evropského parlamentu. A děje se to v době, kdy má ODS historicky nejvyšší preference a ČSSD zaostává i za komunisty."

KDE SE VZALY TY MILIÓNY?

Podstatou věci je ale oněch 41 miliónů pro kladenský hokej. "Nepochopili jsme za celý týden, odkud policie tento údaj vzala. Podle mých informací šlo o převod maximálně třiceti miliónů," uvedl mluvčí magistrátu Ladislav Pavlík. A Jiránek s Kajgrem dokonce hovoří o pětadvaceti miliónech. Může být vcelku lhostejné, jestli primátor manipuloval s dvaceti, nebo čtyřiceti milióny. Lhostejné už není, odkud ty peníze vzal. "Ty milióny byly součástí schváleného rozpočtu. Byly určeny na sport neboli na provoz SAMK. Nechápeme, jak lze tvrdit, že šly mimo schvalování zastupitelstva. Bylo na zastupitelích, zda mají při schvalování rozpočtu zájem zjistit podrobnosti o rozložení dotace na sport, kolik peněz je určeno na hokej. Tu možnost samozřejmě měli, jednatel jim byl při schvalování k dispozici. A navíc -
Foto
jakmile zastupitelé částku pro SAMK schválili, nemohl s ní primátor o své vůli manipulovat. To bylo věcí firmy samé, respektive jejího jednatele," vysvětlil Pavlík. Byl tu ovšem jeden problém - v té době město ještě stadión nevlastnilo, majitelem byl hokejový oddíl a zčásti ČSTV. Město vedlo teprve jednání o jeho převzetí, ale definitivně ho získalo až v roce 2002.
Do té doby do něj investovat nesmělo. Na druhou stranu by se bez investic a peněz na údržbu ocitl kladenský hokej v krizi. "Magistrát v dohodě se SAMK zvolil následující cestu: SAMK vložily do stadiónu těch přibližně třicet miliónů a objednaly si u magistrátu reklamu na mantinelech, která byla ohodnocena stejnou částkou. Položky se vzájemně započetly," vysvětlil mi Pavlík. Volfův náměstek v minulém volebním období a nyní opoziční zastupitel Marcel Hrabě (ČSSD) potvrzuje, že peníze pro sport prošly řádným schválením v rámci rozpočtu. "Kolik má jít na hokej, v rozpočtu specifikováno nebylo, ale ani to by asi nebyl problém. S podporou hokeje v principu souhlasili všichni. Ale způsob, jakým pak byly peníze převedeny, zřejmě už v pořádku nebyl. Proč primátor a SAMK volili tuto cestu, opravdu nechápu." Magistrát nepovažuje za korektní ani obvinění ohledně automobilu. "Policie tady hovoří o dvou věcech - jednak že neproběhlo výběrové řízení, jednak že věc neschválilo zastupitelstvo. Pomíjí ovšem fakt, že to auto magistrát nekupoval, nýbrž pořizoval na leasing.
A tam jsou jiná pravidla než u koupě," míní Volfův náměstek Jiránek. Rozhodnout, zda při převodu peněz a leasingu auta byl, či nebyl porušen zákon či zda magistrát nemohl a neměl postupovat jednodušším a průhlednějším způsobem, je věcí soudu. Nemám sice sympatie k politikovi, který si pořizuje nezvykle drahý vůz a je obratný mediální manipulátor, ale přesto si myslím, že za poslední dva týdny nám byl předkládán až příliš jednostranný obraz téhle kauzy.

Michal Komárek


Kurzy měn
25,290
20,520
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře