nahoru

Dílo týdne

Petr Volf 31. března 2004 • 14:25

Dílo týdne - Zánik Galerie Tvrdohlaví

Foto
Takže od pondělí 8. března to má Galerie Tvrdohlaví za sebou. Skončila svou činnost. Zanikla. Oznámení jsem obdržel elektronickou poštou a mimo jiné v něm stálo: "Zašla v paláci Lucerna po vyčerpávajícím boji na celkový nezájem sponzorů o kulturu, a výtvarné umění zvlášť, na omezené možnosti českého trhu a na neudělení grantů po celou dobu jejího života." Je divné, že si tohle všechno Václav Marhoul, majitel galerie a manažer Tvrdohlavých, neuvědomoval v říjnu 2000, když se zahajoval její provoz. Ano, český trh je omezený a sponzoři na umění většinou kašlou, neboť jsou omezení, a tak každý, kdo chce mít galerii, s tím musí počítat. Někdo má galerii pro radost a vydělává na ni z jiné své aktivity, jiný si ji pořídí, aby mu vydělávala.
Marhoul byl tenkrát asi příliš optimisticky naladěn po výstavě ve Valdštejnské jízdárně v roce předchozím, protože ji vidělo pětadvacet tisíc lidí během tří měsíců, což byla na zdejší poměry nadprůměrná návštěvnost přehlídky současného umění. Myslel si asi, že to půjde tak nějak samo, protože Tvrdohlaví jsou dobrou značkou, jíž sběratelé budou věnovat zvýšenou pozornost, a nejen to: budou nakupovat obrazy a sochy a galerie tak bude prosperovat. Skupina vznikla v roce 1987, o čtyři roky později ji členové rozpustili a byla obnovena v osmadevadesátém roce - právě kvůli zmíněné výstavě v Jízdárně. Na někdejší slávu z přelomu osmdesátých a devadesátých let už ale nenavázala. Spíš přišla o kus své legendy tím, jak se na ni snažila navázat a pragmaticky z ní těžit. Mimochodem, založení Galerie Tvrdohlaví bylo zřejmě jedním z posledních hřebíků do rakve Galerie MXM (exitus 2002), jež od samého počátku s řadou Tvrdohlavých úzce spolupracovala - než přešli na pravý břeh Vltavy, do Lucerny. Manažer Václav Marhoul to neměl snadné, hodně elánu při shánění sponzorů pro galerii asi ztratil během práce na svém prvním celovečerním filmu Mazaný Filip, což musel být také vyčerpávající boj.
Galerie Tvrdohlaví bude škoda - ono je každé soukromé výstavní síně s nějakým čitelným programem, která skončí poté, co přežije první dva kritické roky, škoda. Zamlouvalo se mi na ní, že měla otevřeno každý den v týdnu, od deseti dopoledne až do dvaadvacáté hodiny. V tomhle smyslu neměla konkurenci. Jinak ano.

Petr Volf


Kurzy měn
25,300
20,480
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře