nahoru

Kdo je a kdo není terorista

Dan Hrubý 30. března 2004 • 18:30

Izraelsko-palestinský konflikt je v neposlední řadě konfliktem public relations - kdo získá na svou stranu světové veřejné mínění? Která interpretace zvítězí? Jaké násilí přijme světová veřejnost jako legitimní obranu?

Pondělní atentát na chromého, takřka hluchého a slepého osmašedesátiletého starce pohybujícího se na invalidním vozíku, hovořícího pisklavým, nemohoucím hlasem, provedený navíc raketou odpálenou z moderní helikoptéry, se z tohoto

Foto
pohledu jeví jako kontraproduktivní čin. Takhle přece nevypadá nebezpečný terorista! Kdo tedy byl Šajch Ahmad Jásín? Vůdce Muslimského bratrstva v pásmu Gazy, který v roce 1987 založil hnutí Hamás. Muž odmítající jakékoliv mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu spočívající v rozdělení Palestiny na dva státy (tedy prostou existenci Izraele). Nepochybný inspirátor sebevražedných útoků, při nichž od září 2000 zahynulo takřka 450 Izraelců, jenž osobně schválil nasazení žen do těchto akcí. Šajch Ahmad Jásín navzdory svému chatrnému a politováníhodnému zevnějšku (i zdůrazňovanému označení: duchovní vůdce) byl teroristou. Svět to však Izraelcům neuvěří (nemluvě o Palestincích), a tak jeho smrt ničemu dobrému neprospěje. Spíš naopak.

Dan Hrubý


Kurzy měn
25,290
20,530
28,550
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře