nahoru

Fidel se nepotí

Michal Komárek 30. března 2004 • 17:34

"Fidel se neopotí ani se asi příliš nezalekne. Ale smysl to určitě má," přemítal o svém počínání fotograf Lubomír Kottek. Seděl přitom ve vězeňském mundúru v imitaci vězeňské cely na Václavském náměstí. Protestoval proti tomu, že Castrův režim nechal před rokem zavřít pětasedmdesát disidentů. Celkem na 1468 let.

V kleci na náměstí se během tří dnů vystřídalo pětasedmdesát lidí. Každý si odseděl hodinku za jednoho z politických vězňů. Akci pořádala humanitární organizace Člověk v tísni a nutno říci, že se jí podařilo téměř nemožné. Zadání: Zkuste přimět všechna velká tuzemská média, aby se několik dnů zabývala tím, že před rokem někdo v nějaké vzdálené zemi někoho nespravedlivě zavřel do vězení. Tedy, ne že by to nebyl podstatný problém, ale uvědomte si, že se o to snažíte v době, kdy je mezi podstatností problému a zájmem médií spíše vztah nepřímé úměrnosti.
Zkuste přimět lidi, a to dokonce i ty, kteří sotva vědí, kde Kuba je a kdo je Fidel Castro, aby se o problém zajímali, a dokonce přispěli penězi rodinám těch vězňů.

Foto
Nebo si koupili tričko s obrázkem Che Guevary a varovným heslem. Zkuste jako bonus získat nějaký mezinárodní ohlas. Realizace: Základem je koktejl pevného přesvědčení, show, frašky, využití mediálně známých lidí, vědomé balancování na hraně trapnosti. Ingrediencí v koktejlu je například tělnatý předseda Senátu, který se obepnutý pruhovaným vězeňským oblekem smutně dívá zpoza mříží. Přidejte pár poslanců, senátorů, herců, spisovatelů, aktivistů, nechte na nich míru patosu, inteligence a otevřenosti, s níž svoji hodinku zvládnou. Poskytněte novinářům vstupní servis a spoustu času a čekejte, co to všechno udělá. Výsledek: Média se opravdu několik dnů problémem zabývala. Možná stovky, ale spíš desítky tisíc lidí se poprvé doslechly, že před rokem na Kubě někoho zavřeli. Fotografie smutného Petra Pitharta obletěla svět. Kubánský vyslanec v OSN si v době konání akce ostře stěžoval na Českou republiku. Kubánští disidenti i vězni se dozvědí, že je podporují úplně neznámí lidé v nějaké daleké zemi. Fidel se asi neopotil.

A CO PITHART?

"A nevadí vám, že Petr Pithart je právě ve věci kubánského režimu dost kontroverzní osobnost? Řada lidí si myslí, že tím, jak vyjednával s Fidelem o propuštění ,našich' vězňů Pilipa s Bubeníkem, přispěl svým způsobem k legitimizaci režimu," ptám se jedné z hlavních pořadatelek akce, Karolíny Novákové. Ivan Pilip a Jan Bubeník strávili před třemi lety několik týdnů v kubánském vězení. Byli zatčeni po setkání s místními disidenty a obviněni ze špionáže. Petr Pithart odletěl na Kubu, aby si vyžádal jejich propuštění, po dosti ponižujícím čekání se setkal s Fidelem Cas- trem. "To je otázka názoru. Důležité je to, že se tehdy vězni opravdu
Foto
mohli vrátit domů. A navíc si myslím, že nám nepřísluší, abychom to nějak komplexně hodnotili." "A nevadí vám, že pobytem v kleci poskytujete politikům prostor k tomu, aby se zviditelnili?" "To je opravdu problém.
Dosud jsme se účasti politiků na našich akcích důsledně vyhýbali. Ale tohle byla mnohem rozsáhlejší akce. Museli jsme v krátkém čase sehnat hodně lidí, řekli jsme si, že se tedy obrátíme i na politiky. Myslím, že nemáme žádný jasně stanovený klíč pro to, kdo je pro nás nepřijatelný. Jistě, komunisty bychom nechtěli. Prostě jsme se snažili oslovit lidi, kteří mají nějaký vztah přímo ke Kubě nebo k lidským právům, ať už svou funkcí, nebo třeba vlastní minulou zkušeností politických vězňů. Myslím, že angažmá takových lidí, jako je Jan Ruml, Saša Vondra nebo Daniel Kroupa, je bez problémů." "A co Ivan Pilip a Jan Bubeník? Proč ti tady neseděli? Nechtěli?" "Bylo to všechno hodně narychlo. Projekt sice vymyslel dokumentarista Petr Jančárek už před rokem, ale z různých důvodů jsme to odkládali a nakonec zorganizovali během tří týdnů. Pánové Pilip a Bubeník byli dlouho mimo republiku, nestihli jsme se s nimi domluvit. Ale nakonec bylo zájemců o vězení víc než dost. Oslovili jsme asi devadesát lidí. Ti pak předávali výzvu dál, hlásili se nám dobrovolníci. Na vězení byla fronta." To potvrdil i Lubomír Kottek. "Zavolal jsem jim až v pátek před akcí, jestli je ještě volné místo. Měl jsem štěstí. Tak sedím."

A CO EMIRÁTY?

Okolí klece se v průběhu těch tří dnů několikrát změnilo v dost bouřlivou divadelní scénu. Kromě zastánců protestu a lidí, kteří se tu zastavili bezpředsudečně,
Foto
přicházely i skupinky převážně starších nostalgických sympatizantů s kubánským režimem. A dali o sobě vědět i mladší protestři proti protestu, kteří se objevili s transparentem Guantánamo. "Guantánamo, to je taky Kuba. Tam Bush vězní v nelidských podmínkách šest stovek lidí. Ti vás nezajímají? Proč jste si vybrali právě těch pětasedmdesát vězňů?" Zastánci protestu také nezůstali v klidu. A tak se rozvíjel plodný dialog: "Viva Castro!" "Jasně, a vy jste podle stejného modelu dovedli republiku ke krachu a do izolace!" "A vy jste zase republiku rozkradli!" "A vy jste nám popravili Miladu Horákovou!" Jedna starší nervózní paní se zase snažila "vězně" přesvědčit o tom, že se starají o podružnosti: "A co Emiráty? Tam vás klidně rovnou ukamenují. A co Kolumbie? Tam vás zastřelí bez soudu. Proč útočíte zrovna na Kubu?" A přišel seriózně
Foto
vyhlížející padesátník, naklonil se k právě sedícímu vězni a sdělil: "Mám kamaráda Kubánce.
Vyučil se tady u nás, rok tu pracoval a rád se vrátil domů. Říkal mi - na Kubě je to mnohem lepší. V tom vašem bordelu se žít nedá." V hloučku přihlížejících byli i lidé, kteří sice s protestem souhlasili, ale přišel jim nedůsledný. Přitočila se ke mně paní středního věku a říkala: "Takhle to nemá cenu. Měli by sedět pořádně, natvrdo, bez vody, opravdu tak jako ti na Kubě." "No, jo, ale jak dlouho byste je nechala sedět?" "Já nevím, ale alespoň třeba měsíc. To by už něco znamenalo." Ptal jsem se Karolíny Novákové, jestli neuvažovali o tvrdších, autentičtějších podmínkách pro svoje vězně. "Já myslím, že takhle to stačí. Ostatně, když jsme stanovili datum, nevěděli jsme, jestli v noci nebude třeba minus pět nebo minus deset stupňů. A to by bylo samo o sobě dost tvrdé. I počasí nám vyšlo skvěle." Taky si myslím. I když se nakonec v tom příjemném jarním počasí bezprostředně opotili spíš sami vězni a diskutující.

Michal Komárek


Kurzy měn
25,290
20,520
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře