nahoru

Usáma a al-Kajdá - reálný stav

TOMÁŠ VLACH, INFOSERVIS 24. března 2004 • 15:22

Smyčka kolem Usámy bin Ládina se stahuje - to se dá vyčíst z kusých zpráv o akcích na afghánsko-pákistánské hranici. Podaří se ho konečně dopadnout? A bude to znamenat konec ohrožení Západu teroristickými útoky?

Podle informací, které přinesl britský týdeník Sunday Express, se ve druhé polovině února Usáma pohyboval v provincii Jižní Wazíristán, ve čtverci šestnáct krát šestnáct kilometrů na afghánsko-pákistánské hranici. Několik tisíc pákistánských vojáků celou oblast uzavřelo a intenzívně pro hledávalo. Neobjevila se však žádná zpráva o tom, jak zátah skončil. Jedna z variant zní, že byl zatčen nebo zabit a administrativa prezidenta George Bushe si předložení důkazů nechává na dobu, kdy to vzhledem k nadcházejícím prezidentským volbám nejvíce zapůsobí.
I když to na pohled vypadá jako hospodský blábol, zdá se, že úsilí dopadnout Usámu se s blížícím se termínem voleb skutečně stupňuje. Kde nyní je? Poté, co se mu před více než dvěma lety podařilo uniknout z obklíčení v jeskynním komplexu

Foto
Tora Bora, se asi s padesáti nejvěrnějšími usídlil v hornaté oblasti mezi Pákistánem a Afghánistánem. Toto území ovládají pouze tradiční kmenové rady místního národa Paštunů. Na afghánské straně to vyplývá ze slabosti vlády, na straně pákistánské má pohraničí status kmenových území - vláda tu má ze zákona moc pouze ve velkých městech a na hlavních silnicích.

KDO POMŮŽE USÁMOVI, PŘIJDE O DŮM

Od pádu Tálibánu na podzim 2001 přinášely pátrací akce po al-Kajdě v Pákistánu a Afghánistánu jen dílčí efekt. To, co se děje nyní, ale ukazuje na zásadní změnu strategie. Před nedávnem Pákistán neoficiálně navštívil šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) George Tenet s týmem poradců. Sešel se s řadou vysoce postavených státních činitelů a také se svým protějškem z místní tajné služby ISI. Podle listu Asia Times byla součástí diskuse i "cestovní mapa" společných operací zaměřených proti špičkám al-Kajdy.
Ta se letos v únoru stala skutečností, když pákistánská armáda obsadila pohraniční kmenové oblasti Severní a jižní Wazíristán a z afghánské strany uzavřela hranici koalice. Naprostou novinkou je zapojení pohraničních kmenů do honu na al-Kajdu. Svým rozhodnutím ho dokonce posvětila jejich Velká rada,
Foto
shromáždění několika stovek staře šinů. Rada se zavázala, že pomůže pákistánské armádě a přikáže jednotlivým kmenům, aby pro tento účel daly dohromady 2000 mužů. Současně stanovila sankce pro ty, kteří spolupracují s teroristy: finanční pokutu, demolici domu a vyhoštění z oblasti na dvacet let.

TEĎ VRAŽDÍDCERY

Usáma se tedy stává stále větším psancem, což by mělo logicky vyústit do jeho likvidace a poté i pádu fenoménu al-Kajdy. Tak jednoduché to ale nebude. S al-Kajdou sympatizují někteří příslušníci pákistánské armády. Dva důstojníci v hodnosti majora a podplukovníka byli v minulých dnech uvězněni kvůli tomu, že záměrně nechali uniknout některé zadržené při zátahu v jižním Wazíristánu. Není vyloučeno, že stejnou cestou unikl i Usáma. Ale ani jeho zadržení či likvidace nebudou automaticky znamenat vítězství nad terorismem. Život na útěku z něj učinil ideologický symbol islámských fanatiků, ale odstřihl mu cestu od možností útoky plánovat a řídit.
To pře vzaly dceřiné organizace po celém světě, jejichž vůdčí postavy za sebou mají výcvik v afghánských táborech al-Kajdy. Od Usámova ústředí dostávají jen sporadické zprávy pomocí kurýrů nebo fungují zcela samostatně. Dobře ale vědí, že výsledek jejich úsilí vzbudí daleko více hrůzy, obav a také publicity, pokud bude připsán al-Kajdě jako celku. Docela možná je to i případ Madridu.

TOMÁŠ VLACH, INFOSERVIS


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře