nahoru

"Velký" a "malý" Koláček a ranec uhlí

Bohumil Pečinka 11. března 2004 • 18:49

Situace ve vládní koalici zhoustla: někteří politici chtějí více pravomocí pro svou stranu (Kalousek), jiní vládní poslanci nevědí, jestli jsou dosud vládní poslanci (Vrbík, Bielesz). Ve stínu úplně zůstalo, že vláda zrušila největší privatizaci posledních let.

V anglicky mluvících zemích používají pro české slovo politika dva výrazy - politics a policy. Prvním se myslí politické soupeření, druhým programový obsah politiky. Vystoupení poslance Tomáše Vrbíka z Unie svobody-Demokratické unie a současně prohlášení Miroslava Kalouska, že chce pro lidovce koaliční právo veta v důležitých rozhodnutích, lze řadit pod první termín. Jsou to politické pohyby, které mohou způsobit pád vlády.
Nic podstatného se ale v české politice nezmění. Z rozložení sil v Parlamentu vyplývá, že nanejvýš vznikne menšinová vláda sociální demokracie s tichou podporou KSČM. Lidovci v tom případě půjdou od moci a ČSSD škrtne i ty drobné škrty rozpočtových výdajů a deficit státního rozpočtu se ještě zvýší. Když si tohle všechno odmyslíme, zbude nám politika ve smyslu policy, tedy její skutečný obsah. Jak například vypadá, jsme se mohli přesvědčit minulý týden.

SOUPUTNÍCI

Sociálně demokratická skupina kolem Vladimíra Špidly se léta profilovala na kritice způsobu privatizace předchozích vlád včetně kabinetu Miloše Zemana, v němž sama zasedala. Bylo dobré sledovat, jak bude probíhat nový, antiklientelistický způsob odstátňování největších firem. Jako první přišly na řadu dva uhelné giganty - Severočeské doly a menší Sokolovská uhelná. Masaryk kdysi řekl, že státy se udržují těmi idejemi, které stály u jejich vzniku. V parafrázi na to bychom mohli říct, že privatizace uhelných společností bude logicky probíhat přesně tím způsobem, který v minulosti posvětili politici ČSSD. Dva největší uhlobaroni v zemi - Viktor Koláček (OKD) a Antonín Koláček (Mostecká uhelná) - zprivatizovali koncem devadesátých let svůj majetek způsobem nazývaným divoká privatizace.
V obou případech je z různých zájmových nebo regionálních důvodů hájili politici sociální demokracie. Ve druhém případě dokonce po velkém boji s tehdejším vedením Fondu národního majetku, kde v roce 1998 končila garnitura kolem Romana Češky. Výměnou za to se obě firmy staly spřátelenými organizacemi, o něž se nastupující politická moc mohla vždycky opřít. Zdálo by se, že dvě privatizované uhelné společnosti budou předány do rukou těchto souputníků.

FRONTÁLNÍ ÚTOK

Mezitím ale došlo v ČSSD k menšímu převrstvení moci. Zatímco "malý Koláček" z Mostecké uhelné (již vlastní Appian Group) si přízeň udržel i v nových poměrech, ocitl se "velký Koláček" z OKD (vlastník Karbon Invest) mimo hru, přestože jeho firmě už nyní patří 34 procent Sokolovské uhelné. Takové tedy bylo výchozí rozložení politických sil. Vládní politici ale neměli dostatek odvahy k přímému prodeji spřáteleným firmám. Současně neměli dostatek vůle k vypsání řádné veřejné soutěže. Výsledkem byla parodie: a Vláda si nevzala privatizačního poradce z řad velké zahraniční firmy, který by byl schopen nestranně zhodnotit výši a reálnost jednotlivých nabídek. Namísto toho vytvořila na převážně politickém principu meziresortní komisi, čímž vnesla do celého procesu neklid. a Poté byl omezen okruh investorů a někteří vážní uchazeči byli vyloučeni pro formální nedostatky. Vysloužilo si to kritiku Evropské komise, neboť stát v nabídkovém řízení rovněž odmítl firmy podnikající v sousedních zemích.
Následně dostávali někteří uchazeči neformálně najevo, že jejich zájem je nežádoucí. Když to odmítlo akceptovat vedení ČEZ, byl odvolán jeho generální ředitel Jaroslav Míl. Když totéž nevzal v úvahu "velký" Koláček, byl shodou podivných náhod za asistence televizních kamer odveden k výslechu ohledně postupů při privatizaci ostravských dolů. Ve hře o Sokolovskou uhelnou zůstal pouze její management. a Při otevření obálek s nabídkami na odkup Severočeských dolů zažili vládní politici šok, neboť protežovaný "malý Koláček" se umístil až na posledním místě. Začala vleklá jednání na zdrženou s odůvodněním, že vláda není spokojena s žádnou nabídkou. První dvě firmy (J&T, Penta) dokonce přihodily další peníze ve snaze doly odkoupit. Vláda své konečné rozhodnutí zbaběle oddalovala měsíc po měsíci. Ve chvíli, kdy začali tiše protestovat i koaliční partneři, vynesla rozhodnutí: ruší se výběrové řízení na Severočeské doly a pokračují jednání se současným managementem o prodeji Sokolovské uhelné. Všechno je tedy opět na začátku.Kurzy měn
25,290
20,520
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře