nahoru

Čím teď žiju - IKEA v Disku

Veronika Bednářová 10. března 2004 • 17:15

PATRIK HARTL, sedmadvacetiletý absolvent režie na pražské F AMU, nastudoval na jevišti DISK se studenty posledního ročníku činoherního herectví svou první celovečerní hru Hovory o štěstí mezi čtyřma očima, jejíž hlavní hrdinkou je pohovka z IKEA.

Proč zrovna z IKEA?
Protože IKEA je projektem snu o domově. Každou sobotu se tu procházejí stovky partnerských dvojic, drží se za ruku a těší se, že si jednou budou moct pořídit svoji první pohovku. Touží po budování společného hnízda. A také o tom je mimo jiné naše hra. O touze po něčem sdíleném, co nám dodává pocit intimní důvěrnosti a bezpečí ve dvou.

Lidé ve všech třech vašich groteskně vykloubených povídkách by chtěli být šťastni, ale nevědí, jak na to.
Tu hru jsem napsal přímo pro studenty DAMU a myslím, že je jim blízká. Všem třem dvojicím je kolem pětadvaceti a mají už za sebou postpubertální hledání partnera. Už překonaly zoufalý strach z toho, že zůstanou sami, ale teď musejí svůj první trvalý vztah udržet při životě, což je pro ně nová, šokující odpovědnost.

Inspiroval jste se při psaní hry vlastním životem?
Samozřejmě. A taky životem a vztahy svých kamarádů. Ta hra je o tom, jak zoufale a bezmocně se člověk mnohdy plácá na cestě ke štěstí, které se zdá být na dosah ruky. A jak se někdy dva lidé, co se vlastně milují, mohou dokonale uplácat k smrti.

Berete Hovory o štěstí mezi čtyřma očima jako generační výpověď?
Je těžké podávat generační výpověď v době, kdy si každý žije ve vlastním, relativně izolovaném malém světě. Dnešní doba je příliš roztříštěná, než abychom jako generace intenzívně prožívali nějaká společná témata. Je ale pravda, že jedna věc nás spojuje: chceme mít každý ve svém malém světě bytost, s níž bychom mohli sdílet svůj život, radosti a bolestné propady. A všichni nějak řešíme, jak takového blízkého člověka najít a jak si ho udržet. Hovory o štěstí vidí věci z komického nadhledu, ale zároveň bychom s diváky rádi prošli i krutými situacemi, ve kterých by se nikdo z nás radši neviděl. V tomhle se vlastně všichni potácíme na společné lodi.

Veronika Bednářová


Kurzy měn
25,290
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře