nahoru

Refrén - Dejte zpěvákům písně!

HONZA DĚDEK 3. března 2004 • 19:03

Česko hledá SuperStar. Otázkou ovšem je, koho ve skutečnosti najde. Televize Nova potřebuje vysokou sledovanost, takže není divu, že koupila úspěšný zahraniční pořad Pop Idol, který diváky u obrazovek vzrušuje sebedůvěrou tisícovek zúčastněných, že co Čech, to muzikant. A jak dokazují první díly nové zábavné soutěže, existuje u nás opravdu dost nadaných zpěváků. A zájem veřejnosti, tím pádem i médií, z vítěze jistě udělá superstar; byť by jen virtuální. Navíc oproti pěveckým soutěžím typu Do-re-mi či Carusošou má vítěz pořadu Česko hledá SuperStar garantovanou nahrávací smlouvu s gramofonovou společností BMG, která má opční právo na potenciální nahrávky všech deseti finalistů; tedy nikoliv jednu, ale hned deset superstars by mohlo Česko najít.

Foto
Věřím, že pěvecky na to bude mít všech deset finalistů. Přesto jsem v objevení skutečné superstar skeptický. Podmínkou této soutěže totiž nejsou autorské schopnosti, hledá se pouze charismatický interpret(ka). To není na jednu stranu vůbec málo, být opravdu dobrým interpretem není nijak snadné. Jen v Česku je to obtížné dvojnásob. Tady nestačí umět nenapodobitelným způsobem podat něčí skladbu, ale v první řadě takovou píseň vůbec objevit. Snadné to není ani pro skutečné superstar, Csáková, Machálková, Bartošová o tom vědí své. Psaní původních skladeb je totiž v této zemi spíše zájmová činnost než obživyschopná profese; Oskar Petr jako autor hudby k písni Medvídek by mohl vyprávět. A skuteční hitmakeři, kteří sypou šlágry z rukávu, dávají přednost muzikálům; je to podstatně výnosnější. Proto zní rozhlasovým éterem tolik coververzí - je snadnější zajistit práva k zahraničnímu (navíc již jistému) hitu a opatřit ho českým textem než přijít s původní melodií a riskovat, zda se chytne. Konkrétní příklad: Zuzana Norisová se stala superstar hned s premiérou filmu Rebelové, krátce nato podepsala kontrakt na desku; už to budou skoro tři roky.
Deska dodnes nevyšla, pořád ještě se hledají vhodné písničky. A čas běží, hvězdnost dnes netrvá už ani warholovských patnáct minut. Jak dopadne česká superstar, ukáže až čas. Firma BMG vítězovi slibuje vedle vydání desky i profesionální management - je však otázkou, zda tento profesionální management bude vlastně mít co propagovat. I když třeba se konečně prokáže, že ke hvězdnosti už dnes nejsou žádné písničky potřeba - v kontextu hudebních superstar má v současnosti hudba beztak menší hodnotu než vhodně načasované odkrytí ňadra.

HONZA DĚDEK


Kurzy měn
25,300
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře