nahoru

I v USA už jsou doma

PETR KORÁL 25. února 2004 • 13:11

Jedním z vrcholů nedávného festivalu Zimní Rock For People v pražském Abatonu bylo mimořádně strhující vystoupení tělesa UŽ JSME DOMA. Původně tepličtí, leč už dávno v Praze domestikovaní alternativní postpunkeři jsou i po téměř dvaceti letech hraní při záviděníhodné umělecké chuti, což dokládá také nové album Rybí tuk. Ostatně, legendární americký zpěvák a provokatér Jello Biafra nevěnuje svoji přízeň hned tak někomu - třebaže zpívající kytarista a klávesista Už jsme doma MIROSLAV WANEK smutně konstatuje, že jednání s jeho firmou se momentálně zadrhla.

Není žádným tajemstvím, že nové album jste původně připravovali pro Biafrovu společnost Alternative Tentacles. Proč u ní nakonec nevyšlo? Připravovali jsme ho pro Indies a s Alternative Tentacles se jednalo souběžně na základě jejich výzvy. Je to stále ještě otevřená záležitost, ale vyskytly se dva závažné problémy. AT už zřejmě nevydělávají tolik, kolik by potřebovali, a nechtějí příliš investovat do takto nejistých projektů. Navíc nedávno u nich došlo ke změně na postu ředitele, a tak vše bude možná nutné vyjednat znovu. Jak si "akcie" UJD v současnosti ve Spojených státech a vůbec v zahraničí stojí?

Foto
Všechny naše desky vyšly zároveň v USA a ke každé se dělala šňůra. Celkem jsme za mořem absolvovali už čtrnáct turné. Nové album by mělo v dohledné době v USA rovněž vyjít a následně se připraví další turné - obyčejně to bývá třicet až čtyřicet koncertů, od východního pobřeží až na západ. Mimochodem, naše novinka právě vyšla v Japonsku, což možná bude také provázeno nějakými koncerty, a zanedlouho by měl Rybí tuk vyjít na LP desce v Polsku. Před časem vás opustil saxofonista a zdá se, že váš koncertní sound se stabilizoval v "klasickém" kytarovém duchu. Definitivně?
Na koncertech používáme také piano. Chtěli bychom víc spolupracovat s houslistou Martinem Zbrožkem, který hraje i na Rybím tuku. Naživo dnes UJD znějí patrně nejtvrdším dojmem v celé své historii, ale album Rybí tuk tomu zdaleka neodpovídá. Nebyla by na místě koncertní deska? Koncertní album Live In Vancouver jsme vydali už před několika roky. Mně by se líbilo i živé CD se současným zvukem, ale je otázkou, kolik projektů od UJD je trh schopen v jistém časovém rozmezí absorbovat. Chtěli bychom ještě letos vydat speciální vydání všech CD s knížečkou v domečkovské krabici v limitovaném nákladu a už několik let se chystá dvouhodinový videodokument, takže bude snad i DVD.

PETR KORÁL


Kurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře