nahoru

Cyberžena na nákupech

KATEŘINA JONÁŠOVÁ 24. února 2004 • 18:33

Každý máme někdy pocit, že bychom mohli udělat něco pro lidi, jen tak od srdce. To věčné "za kolik" najednou nechutně přetéká všemi otvory našeho bídného konzumního života. Leč doopravdy uspokojit filantropii a umlčet černé svědomí z egoismu, narcismu a lenosti nemusí být zrovna snadné. Utrhnout si od úst, to chce čas a odvahu vzdorovat vlastním výmluvám. Někomu pomáhá desítka přátel, kteří jsou permanentně v nouzi a očekávají pomocnou ruku či stovku tak samozřejmě, že není možné couvnout.
Pro ty člověkomilné bez přátel tu je Internet. Stránky jako www.humanisti.cz nebo www.dobrovolnici.cz nabízejí všem přístupné varianty pomoci ostatním rychle a z domova. Buď nabídnete peníze na studium bezprizorným africkým dětem a odešlete je na účet. Nebo potřebným zdarma nabídnete něco, co dobře umíte a můžete dělat přes síť - jazykové či stylistické znalosti, rady a porady všeho druhu. Jelikož je únor věnován neziskovému sektoru (www.neziskovky.cz), není pro oživení naší nezištnosti a dobrovolnictví lepšího měsíce. Když už jsme u těch ne-zisků. Před pár dny byla spuštěna burza domén. Výborná to věc pro neúspěšné doménové spekulanty, jimž se danou doménu nepodařilo střelit předpokládanému majiteli přímo. Výborná věc ale i pro ty, kteří vlastní skvěle vybranou doménu, již nejsou schopni obsluhovat nebo o ni ztratili obchodní zájem.
Přitom pochopitelně chtějí ze svého dobré ho nápadu něco vytěžit, takže si nepoužívanou doménu škudlí a užitek z ní nemá nikdo. Teď mají možnost vložit doménu do burzy a doufat, že zaujme nějakého bohatého strýčka. Na www.burzadomen.cz jsou k dispozici stovky doménových jmen ve všech cenových relacích. Za dva milióny korun například získáte doménu www.ceskoslovensko.cz, za pouhých 15 000 Kč potom neméně atraktivní www.skladky.cz nebo www.puncochovezbozi.cz. Existence burzy domén mě potěšila. Jednak dává naději, že některé vytoužené domény nejsou tak úplně ztraceny, jednak zřetelně ukazuje posun v hodnotě Internetu směrem nahoru. Uznejte, v jakém jiném oboru máte šanci získat za pouhé jedno slovo či sousloví status milionáře? Se ziskem je spojen prodej, odjakživa. Kdo prodává, chce prodávat se ziskem. Minulý rok byl co do internetového prodeje rekordní. Jen internetové nákupní centrum www.internetmall.cz odhaduje nárůst svého obratu o 380 procent oproti roku 2002. Že bychom se začali měnit?
Že by nás přestávala lákat idylka sobotní nákupní horečky? Přecpaná parkoviště před hypermarkety, kapsáři, nevraživé davy koupěchtivých, nepříjemní prodavači, nervózní pokladní a k dovršení všeho zboží, kvůli kterému snášíme toto martyrium, zrovna není na skladě. Že bychom byli ochotni toto vše vyměnit za klid a mír internetového obchodu? Nebo že by to nebylo tak černobílé? Uvidíme, jaké zisky nám e-shopy oznámí po letošních vánocích.

KATEŘINA JONÁŠOVÁ


Kurzy měn
25,290
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře