nahoru

Ohlédnutí - Porody 2001

JANA DOLEŽALOVÁ 24. února 2004 • 16:56

V roce 2001 byla u nás péče o těhotné ženy během porodu na více než sporné úrovni. Začínal "porodní turismus" směrem k Horské porodnici ve Vrchlabí, jedinému zařízení v republice, které bylo schopné maminkám nabídnout humánní a nelékařsky vedený porod. Jak je tomu dnes?

Vyvinula se další služba pro těhotné, rodící a šestinedělky - duly, ženy, které provázejí matky celým obdobím včetně přítomnosti u porodu. Nemocnice pod tlakem veřejnosti proměnily svá pravidla i prostory až do konce první doby porodní - většina porodnic uznala právo matek na přítomnost otce, úlevové prostředky (vany, míče, žebřiny atd.) i různé polohy. Při druhé době porodní čili vypuzování dítěte vyžadují stále mnohé z nich, aby rodící ženy visely s nohama nahoru na "porodnické koze". Matky se rozdělily na tři skupiny. První preferuje lékařsky vedený porod s co nejmenší vlastní fyzickou investicí a platí několikatisícové částky lékařům-porodníkům za jejich přítomnost a aktivitu u porodu.
Druhá skupina vyhledává porodní asistentky, které o ženu pečují během těhotenství, porodu a v šesti nedělí. Zdravé ženy provedou samy porodem. Oba tábory sledují stejný cíl: odmítají anonymní péči a touží po péči individuální. Třetí skupina žen rodí v místně příslušných nemocnicích, s personálem, který právě slouží. Za porody se už nejezdí pouze do Vrchlabí. Vývoj vcelku pozitivní, kdyby Senátem neprošel Zákon o nelékařských povoláních, dle něhož by měla být práce porodní asistentky mimo jiné "schválena" lékařem. Porodní asistentka tím ztrácí právo automaticky pečovat o zdravou ženu v průběhu fyziologického těhotenství, porodu i šestinedělí čili vůbec, protože lékaři vnímají porodní asistentky jako konkurenci a těžko jim takové doporučení napíší. Výsledek?
Lékaři-porodníci zvýší své "černé" příjmy. Jimi vedené porody zatíží ekonomiku více než pro kazatelně levnější vedené asistentkou. A ženy vyžadující péči porodních asistentek o ni budou i nadále usilovat. Pokud dotlačily úroveň porodnictví až do stavu před zákonem, dosaženého pokroku se už nevzdají. Restrikce přesune žádané služby pouze do zóny mimo zákon. Navíc podle směrnic EU kráčíme zpět.

JANA DOLEŽALOVÁ


Kurzy měn
25,290
20,530
28,560
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře