nahoru

Brýlemi Jana P. Kučery

Jan Kučera 11. února 2004 • 17:54

MOJE MILOVANÉ NEW YORK TIMES

Zvykl jsem si na ledacos, tupost už mě jen tak nezaskočí. Nevadí mi, když mi hlasatelé elektronických médií v jedenáct dopoledne přejí "hezký zbytek dne", nevadí mi, když sportovní znělka televize Prima začíná obrázkem jakési ruské milionářky, která se víc než tenisu věnuje obnažování svých vnad před fotoaparáty investigativních novinářů, mávl jsem rukou nad tím, že zadlužená Praha chce stavět "národní fotbalový stadión" a že se najdou dokonce i takoví dobře placení fištróni, kteří mají čas uvažovat o uspořádání olympijských her v Praze, byť je nabíledni, že Velvary by byly mnohem vhodnější. Koneckonců sport je dnes už jen kšeft, tak co mi je do toho.
Jenže musel jsem si zvyknout - a to opravdu nerad - i na to, že v této vypečené zemi chybí něco ve vyspělé společnosti tak elementárního, jako je kulturní týdeník. Kdeže jsou ty temné doby, kdy existovaly skutečné literární noviny! A tak pracně lovím střípky informací, kde jen se dá. Dlouho jsem si myslel, že omezení televizního sportovního zpravodajství na výsledky NHL je pouze přirozená a sympatická lenost sportovních redakcí, ale nedávno jsem shledal, že tu neběží ani tak o lenost, nýbrž o mohutnou tsunami stupidity, jejíž egidou jest "USA náš vzor". Pochopil jsem to až ze zprávy o jednom českém umělci, jehož význam byl vystižen s upřímností a stručností doslov a odzbrojujícími - prý se o něm zmínily dokonce New York Times. Nechci uvádět jméno onoho umělce, protože se určitě ještě teď opilý pod obraz válí někde pod stolem, což je ovšem zcela pochopitelné, neřkuli omluvitelné, neboť co si s tak nenadálou slávou a uznáním počít.
Dokázal by se vůbec někdo s něčím takovým vyrovnat bez válení? Snad jen jediný by něco takového unesl se zralostí své mezinárodní moudrosti, totiž bývalý český prezident, když s vlídným úsměvem světového mírotvorce přežil i to hemživé pitvoření, které před "jeho" lóží ve zlaté kapličce předváděli naši nej. Jen nevím, jestli se o tom zmínily New York Times, neboť, pokud totiž nikoliv, bylo to celé snažení holdujících poskoků vlastně pro kočku. Budu si ty New York Times mu set předplatit, ba i anglicky se kvůli tomu pokusím naučit, neb pocházím z kulturního národa moravského a jako takový zkrátka chci být in.

Jan Kučera


Kurzy měn
25,300
20,490
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře