nahoru

Refrén - Šaty starého střihu

HONZA DĚDEK 4. února 2004 • 15:26

Ty tam jsou časy, kdy nové album kanadské písničkářky ALANIS MORISSETTOVÉ bylo nejočekávanější nahrávkou sezóny; bez ohledu na skutečnost, že její náslech alba So Called Chaos byl novinářům dáván s krycím názvem Arthur Moore, aby snad nepadla do nepovolaných rukou hudebních paličů. Nepochybně půjde o prodávanou desku, ale spíše z piety než pro potenciál nového alba - to na ploše deseti nových skladeb nepřináší nic víc, než čím na sebe Alanis Morissettová upozornila už v minulosti. Po obřím úspěchu alba Jagged Little Pill se vydala na dráhu experimentů, kdy neotřelé zvuky, podivné proměny a zvláštní nezpěvnost nabývaly vrchu nad melodikou.
A přesně ve stejném duchu se nese i novinka So Called Chaos; vše nové lze přirovnat jen k marginální mašličce na šatech starého střihu. To ovšem

Foto
neznamená, že by se věrný fanoušek této rockové princezny nemohl zamilovat do řady písní - po opakovaném poslechu v nich lze najít určité kouzlo a je možné podlehnout sentimentálním vzpomínkám na polovinu devadesátých let, kdy Alanis byla ještě něčím novým a originálním. Pravým opakem je oproti tomu další sólové album kytaristy jménem JOHN FRUSCIANTE, které dostalo název Shadows Collide With People a tvoří určitý protipól ke komerčnější poloze jeho domovské kapely Red Hot Chili Peppers. Podobně jako jeho předchozí deska je experimentálnější a psychedeličtější, rozhodně má blíže k Lou Reedovi než k funky.
Až na několik noisových novinek je však většina z osmnácti nových písní experimentální především neotřelými skladatelskými postupy než bezobsažnou hrou s kvílivými zvuky. Tento muzikant totiž dokáže napsat strhující akustickou baladu stejně jako zasněnou kytarovou kompozici, aniž by však rezignoval na melodii a smysluplnou stavbu písně, která dává každé písni hlavu a patu. Zde se pravděpodobně do budoucna nadějeme mnohem zajímavější muziky než od Red Hot Chili Peppers. Čeho by se však člověk jen tak nenedál, to je "nový" velký objev hudební Anglie jménem THE DARKNESS - Británie konečně objevila Ameriku v podobě newmetalové skupiny, která vypadá, hraje, zní a zpívá jako tolik mladíků s trvalou a melírem v blažených osmdesátých letech. Nic nového, leč Anglie šílí. Jistě, žijeme v době nostalgických revivalů, ale je nejvyšší čas s nimi přestat.

HONZA DĚDEK


Kurzy měn
25,310
20,530
28,540
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře