nahoru

Doktorova druhá šance

JAN POTŮČEK 4. února 2004 • 13:10

Ta otázka se vrací jako bumerang: komu patří televize Nova? Po loňském "násilném" převzetí barrandovské fabriky na zábavu finanční skupinou PPF se zdálo, že je vše jasné. Bylo,až do minulého pondělí, kdy deník Právo přinesl bombastickou informaci o návratu Vladimíra Železného na planetu Nova.

Článek podepsaný jako "Vlastní zpráva" (rozuměj "dohozeno z vyšších kruhů") říká asi toto: vstup PPF do Novy neplatí, protože proběhl skrze společnost, která nemá žádný podíl na licenci. Tu naopak ze 60 pro cent ovládá Železný - pravil Městský soud v Praze. Rozsudek ještě není pravomocný a druhá strana se proti němu může odvolat, což také PPF podle svého mluvčího učiní. Zpráva zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Není to poprvé, co si Železný vzpomněl, že mu patří většina v CET 21, společnosti vlastnící licenci na vysílání Novy.

Foto
Už loni v červenci, dva měsíce po svém odvolání, napsal v podobném duchu dopis Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Prý si tak chtěl pojistit bohaté odstupné od PPF. Hoši z finanční skupiny ale poměrně brzy exřediteli vysvětlili, že za takových okolností by nebyli kamarádi. Pro PPF je jakékoli zpochybňování vlastnické struktury Novy nebezpečné. Když televizi předloni v létě převzala, nechali se její manažeři slyšet, že jde o střednědobou investici, jíž se do dvou tří let zbaví. Prodeji Novy ale bránily tři hlavní problémy: nejasná vlastnická struktura, spory s původním investorem a Vladimír Železný. Posledních dvou potíží se PPF poměrně záhy zbavila, spory o licenci však pokračují. Za takové situace by televizi kupoval jenom sebevrah. K čemu vlastně dospěl pražský městský soud? PPF získala Novu prostřednictvím firmy Vilja, do níž předtím vložili své podíly z CET 21 tři zakladatelé televize: Josef Alan, Petr Hunčík a Vlastimil Venclík. Dohromady mělo jít o nadpoloviční většinu. Soud ale Vilju odmítl zapsat do obchodního rejstříku jako společníka CET 21. Její původní majitelé navíc začali tvrdit, že své podíly z CET 21 nikdy nepřevedli - jinými slovy, že PPF od nich koupila zajíce v pytli. Podle jedné z verzí, kterou potvrdil i soud, je tedy šedesátiprocentním vlastníkem licence Železný. Ale ani on si nemůže výskat.
Nejenže výrok soudu ještě není pravomocný, ale i kdyby jej nakrásně potvrdil odvolací soud, bude mít v ruce "jen" papír s oprávněním k vysílání. Veškeré servisní firmy od výroby programu po prodej reklamních časů totiž ovládá PPF (včetně polovičního podílu ve slovenské Jojce). A nejen to. Tajemná firma Vilja, jejímž prostřednictvím PPF vstoupila do Novy, patří od loňského roku ještě tajemnější společnosti TV Nova Holdings B. V. se sídlem v Nizozemsku. Jako by finančníci dopředu počítali s nejhorším, připravili si opravdu dobrou pojistku. Rýsuje se snad na obzoru další mezinárodní arbitráž? Mluvčí PPF Ivan Lackovič to nevylučuje. "Samozřejmě pro náš spor využijeme všech možností, které nám jak české, tak i mezinárodní právo umožňuje." Platit dvakrát za jednu televizi, to už by byla opravdu síla.

JAN POTŮČEK


Kurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře