nahoru

Udělátka

JAN NOVÁK 28. ledna 2004 • 14:35

Levné notebooky plné překvapení

Foto
Tři mušketýři přicházeli s novinkami po dvaceti a pak po deseti letech, u počítačů už i rok dva přinášejí překvapení. Když jsem koncem roku byl po čase zase na "notebookových" nákupech, nestačil jsem se divit, co se za relativně krátkou dobu změnilo i v té nejnižší cenové kategorii pod 40 000 Kč. Zdaleka nejde jen o výkon procesoru, kapacitu pamětí a podobné parametry, jež dramaticky stoupají už velmi dlouho. Příjemnou novinkou je především vybavení rozhraními, periferiemi a funkcemi, které ještě nedávno byly v této kategorii nedosažitelným luxusem. Na první místo mezi tyto novinky nepochybně patří vypalovací mechanika.
V éře digitální fotografie, multimédií (a také levných vypalovacích disků) už je disketa opravdu přežitkem a cédéčko konečně jeho důstojným nástupcem. A možnost mít tohle všechno všude s sebou je opravdu k nezaplacení. Fajnšmekři pak jistě ocení, že tyto mechaniky obvykle umějí číst i DVD. K dalším příjemnostem současných notebooků patří rozhraní IEEE 1394 (Fire Wire) pro rychlý přenos dat. Ocení jej zejména videoamatéři, kterým dovoluje spojit kameru s počítačem a udělat z něj střižnu. K nezaplacení je to zejména na delších cestách. Na své si ovšem přijdou i fotografové, kterým nejméně třicetigigová kapacita pevného disku dovoluje mít z počítače nejen cestovní úschovnu nových snímků, ale především možnost mít kompletní fotoarchív k dispozici kdekoliv.
Zajímavostí jsou také samostatná tlačítka odkazující přímo na Internet nebo elektronickou poštu, síťová karta umožňující notebook připojit k síti (třeba i malé, kterou si uděláte sami doma) a podobně. Naproti tomu některé vymoženosti jsou poněkud diskutabilní, až vlezlé. Platí to zejména o operačním systému Windows XP, který má tendence nejen neustále radit a dělat si věci po svém, ale dokonce kecat i do toho, jaké periferie si koupíte a zda s tím souhlasí lidé Billa Gatese.

JAN NOVÁK


Kurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře