nahoru

Čím teď žiju - Speedrun v Kašparu

Martina Kinská 15. ledna 2004 • 17:09

Speedrun, prvotinu skotské autorky Isabely Wrightové, uvedl 8. ledna 2004 v české premiéře pražský Divadelní spolek Kašpar. "Původní podtitul zněl hiphopová opera, nyní ale Speedrunu říkáme show o osamělosti," říká herec TOMÁŠ KARGER.

Je krátce po Novém roce ... napadá tě ta souvislost? Jistě. Speedrun - to je taková mozaika, takový puzzle lidí, kamarádů, kteří se sešli na silvestra v jednom glasgowským baru. A člověk je tak nějak nucenej a vychovanej na konci roku takzvaně bilancovat. A tím si procházejí i oni. Skládají si dohro mady střípky svejch smutků, radostí a životů. A čekaj´ na příchod toho novýho roku, kterej snad už konečně přinese skutečně něco novýho.
Bez urážky, oproti ostatním zkoušejícím jsi nejstarší, dalo by se říct jiná generace. Využíváte toho v inscenaci? Moje postava se jmenuje Chorus, ten jedinej není v tý hře "speedrunovej". Je to ten, kterej to brzdí, kterej má schopnost reflexe. Všichni

Foto
ostatní musejí "speedovat" - a já si z nich jenom dělám srandu jako: musíš bejt rychlej, musíš to mít rychlý, musíš mít všechno, pojď, jeď, jeď, jeď ... Oni jsou mladý, rozjetý a myslej, že to bude všechno sranda. Já byl stejnej jako oni, ale teď vím, že si tu držku člověk nabije, že to nemůže být jinak. Jsem starší o tu zkušenost. Kluk, jehož hraju, je z nich nejosamělejší, nemá ani kluka, ani holku, ani žádný kamarády. Začíná tím, že říká fórečky, který nikdo neposlouchá, potom agituje, to ho taky nikdo neposlouchá, takže už mu zbývá jenom chlast, než je zkopán, zbit a odnesen na smetiště dějin Glasgow.
Z čeho podle tebe plyne ona potřeba větší rychlosti, z nedostatku času? Podle mýho je to ve zrychlení, protože například když chtěl člověk dřív poslat dopis, musel jít na poštu, koupit známku a tak - teď sedne za počítač, udělá ťuk, ťuk a má mail. Jedna postava ve Speedrunu říká: "Nechej to, dej tomu čas, nechej to," to je to, dát každý činnosti čas, kterej si zaslouží. To neumíme. A hlavně furt po vás někdo chce: člověk si musí neustále dělat čas na druhý, na úkor sebe - a to je ten průser, člověk si nedokáže odpočinout. Potom pro stě padá na držku.

Martina Kinská


Kurzy měn
25,290
20,490
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře